İlham Veren İtalyanlar – En Yaşlı Üniversite Mezunu

İnsan, sahip olduğu öğrenme aşkının ve bir konuda istekli olmanın önüne hangi engel çıksa yerle bir etme gücüne sahiptir! Buna en güzel örneklerden biri, yine İtalya’dan ilham verici bir başarı öyküsü olarak karşımıza çıkıyor: 10 Eylül 1923 tarihinde doğan Giuseppe Paternò, yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı: komilik yaptı, bir biracıda çalıştı, sonrasında İtalya Devlet Demiryolları’nda Yeminli Yapı Sörveyörü olarak emekliliğe ayrıldı.

Bilgi, benimle birlikte taşıdığım bir bavul gibi. O benim için bir hazine!

Giuseppe Paternò (97), İtalya’nın en yaşlı üniversite mezunu.

94 yaşında, üniversite okumaya karar verdi. 2020 yılında COVID-19 önlemleri gereği tüm İtalya’da lockdown ilan edilmesi yüzünden vermesi gereken son derslerini bilgisayar üzerinden takip etmek onu biraz endişelendirse de içindeki öğrenme aşkı herşeyin üstesinden gelmesi için ona güç verdi!

Giuseppe Paternò, Palermo Üniversitesi rektörü Fabrizio Micari’nin elinden üniversite diplomasını alırken.

Giuseppe dede, Temmuz 2020’de Palermo Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih ve Felsefe Bölümü’nden 97 yaşında mezun oldu. İtalya’nın en yaşlı üniversite mezunu ünvanını alan Paternò, mezuniyetini çocukları, torunları, torunlarının çocuklarıyla kutladı.

Giuseppe Paternò, Haziran 2020 tarihinde tez savunmasını yaparak, 29 Temmuz 2020’de en yüksek dereceyle mezun oldu.

Mezun olduktan sonra kendini yazmaya adayacağını söyleyen Paternò, şimdiye kadar zaman bulamadığı, merak edip durduğu konulara dair kaynakları keyifle okumayı hedefliyor.

Palermo Üniversitesi rektörü Fabrizio Micari’ye göre Paternò‘nun aldığı diploma arzu edileni elde etmenin, güçlü bir ruhun, bilgiye ulaşabilme isteğinin ve başarının simgesi! Bu diploma, öğrenme aşkının bir göstergesi!

İtalya’da Üniversite Mezunları, Mezuniyet Törenlerinde Neden Defne Yapraklı Taç Takarlar?

Defne, antik çağlardan bu yana zaferin simgesidir. Romalılar için defne kutsaldır. Güneş ve tüm sanatların tanrısı Apollo kültünün bir parçasıdır. Bilgeliğin, zeki olmanın, onurun ve zaferin simgesi defne Latince’de laurus ya da laurĕa olarak anılmaktaydı ve İtalyanca’daki mezun olmak eylemine (laureare fiili) ilham kaynağı olduğu için her üniversite mezunu, mezuniyet töreninde defne yapraklarından hazırlanmış bir taç giyer.

İtalya’nın en yaşlı üniversite mezunu Giuseppe Paternò başında defne tacı ile Palermo Üniversitesi rektörü Fabrizio Micari’nin elinden diplomasını alırken.

Üniversite mezunlarının taktığı zafer tacı olarak da anılan defne tacı Hellenistik Dönem’de, Romalılar’da ve Orta Çağ’da karşımıza çıkmaktadır. Ünlü şair Dante Alighieri‘nin başında şairlere verilen en büyük onur göstergesi olarak, Roma İmparatorları’nın başlarında ise bilgelik ve kazandıkları zaferlerin bir simgesi olarak aynı tacı görmekteyiz.

Kaynaklar

  • İtalya’nın En Yaşlı Öğrencisi – “Bilgi bir hazinedir”, Global Deep News, Deep Yadal, 31 Temmuz 2020 tarihli haber.
  • Sakın Vazgeçmeyin, Live Sicilia, Claudio Zagara’nın hazırladığı haber.
  • Palermo, Giuseppe Dede 97 Yaşında Mezun Oldu, Vesuvio Live, Andrea Favicchio, 29 Temmuz 2020 tarihli haber.
  • Giuseppe’nin Mutlu Günü, Live Sicilia Foto, Claudio Zagara’nın foto haberi.
Palermo Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi binası önünde, rektör Fabrizio Micari ve çiçeği burnunda, İtalya’nın en yaşlı üniversite mezunu Giuseppe Paternò.

Bir yanıt yazın