Canova’nın Erişemediği Ustalık

İsimleri gizli kalmış üstün sanat becerilerine sahip nice sanatçıların eserleriyle dopdoludur İtalya! Canova’nın ünü, İtalyan ressam ve heykeltraş olarak tüm dünyayı sarar. Peki Canova’nın, gördüğü teknik karşısında, böylesi heykeller yapabilmek için ömründen 10 yıl vermeye razı olduğu, satın almaya çalışıp başaramadığı, “bu şaheserin yaratıcısı (babası) olmayı ne çok isterdim” dediği Cristo Velato (18.yüzyıl) heykelini yaratan Giuseppe Sanmartino’yu kaç kişi tanır?

Giuseppe Sanmartino, Cristo Velato Heykeli, 1753.
Yer: Sansevero Şapeli, Napoli. Ölçüler: 180x80x50 cm.

Napoli’ye her gidişimde başka başka gizli zenginliklerini keşfederim. Sansevero Şapeli (IT: Cappella Sansevero) içinde yeralan bu heykeli, yolunuz Napoli’ye düştüğünde mutlaka ziyaret etmenizi ve kendi gözlerinizle yakından görmenizi tavsiye ederim. Küçük bir şapel ancak ev sahipliği yaptığı heykellerin detaylarını izlerken hayretler içinde kalmamanız imkansız. Ziyaretiniz sonrasında Canova’ya hak vereceksiniz…

Sansevero Şapeli, Napoli.

Örtülü İsa’nın Sırrı Nedir?

7. Sansevero Prensi Raimondo di Sangro, Napoli’deki Santa Maria della Pietà Kilisesi içinde, ailesi için ihtişamlı heykellerle dolu bir anıtmezar hazırlamak ister. Bunun için dönemin ünlü heykeltraşı Antonio Corradini’ye heykeller ısmarlar.

Corradini, ısmarlanan heykelleri yaparken ne yazık ki 84 yaşında hayatını kaybeder ve yarım kalan işi 33 yaşındaki genç heykeltraş Giuseppe Sanmartino tamamlar.

Antonio Corradini’nin Sansevero Şapeli için hazırladığı son eseri, İffet (IT: Pudicizia), 1752.

Raimondo di Sangro, ezoterik, yazar, mucit, kimyager, anatomiye meraklı çok yönlü bir prens, gerçek bir entellektüeldi. Ailesi için dünyanın en önemli eserleri arasında kabul edilen İffet, Düş Kırıklığı ve Örtülü İsa heykellerinin yeraldığı anıtmezarın alt katında erkek ve kadına ait anatomik kas sistemini çalıştığı iki model de sergilenmektedir.

Anatomiye ve kimyaya dair bilgisini genç heykeltraşa aktardığı, mermer üzerinde özel bir teknikle tül etkisi yarattığı ve bu tekniği hem Corradini’ye hem de Sanmartino’ya öğrettiğinden sözedilir. Ancak günümüzde yapılan tüm kimyasal tetkikler, mermerin kimyasal bir oyunla değil; gerçekten aynı mermer kütlesinden İsa’nın ölü vücudunu örten bir tülün usta eller tarafından şekillendirildiğini ortaya çıkarmıştır.

Örtülü İsa’nın körler tarafından ziyareti. Elleriyle, bir rehber eşliğinde heykeli gördükleri o an.

Jago’ya Göre Örtülü İsa’nın Detayları

Jago, genç ve popüler İtalyan bir heykeltraş. 2019 Aralık ayında yayınlanan, FanPage’e hazırladığı videoda Örtülü İsa ile ilgili şunları dile getirir:

Herkes İsa peygamberin üzerindeki tülün, eserin en zor kısmı olduğunu düşünür. Oysaki heykelin en ustalık gerektiren kısmı İsa’nın üzerindeki bu şeffaf, ıslak, nemli tül değildir; gerçekte bu, heykelin bütününde görülen en basit kısımdır. Burada en zor iş, o tülün altında uzanan bedeni izleyiciye hayal ettirebilmektir!

Jago, İtalyan Heykeltraş

Jago’ya göre teknik olarak heykelin bütününde en zor yapıldığına inandığı kısım ise, İsa’nın ayak ucuna iliştirilmiş karaçalı ağacından yapılma dikenli tacın mermere uyarlanmış halidir:

Örtülü İsa heykelinde özellikle en beğendiğim detay, dikenli taçtır: çılgın bir iştir bu tacı bu şekilde mermerden yaratmak. En üst seviyedeki ustalıkla yaratılmış bu heykel için şunu söyleyebilirim: bu dikenli tacın yapılma süreci, neredeyse tüm Örtülü İsa heykeli için harcanan zaman kadardır…

Jago, İtalyan Heykeltraş

Meraklısına

  • Örtülü İsa (IT: Cristo Velato), İffet ve Düş Kırıklığı Heykelleri, Giriş ücretli. Şapel içinde fotoğraf, video çekimi yapmak yasak. Adres: Cappella Sansevero Müzesi, Via Francesco de Sanctis, 19/21, Napoli
  • Raimondo di Sangro’nun insan anatomisindeki kas sistemini gösteren erkek ve kadın modelleri, Cappella Sansevero Müzesi, Alt Kat, Via Francesco de Sanctis, 19/21, Napoli
  • Antonio Corradini’ye ait Örtülü Kadın Heykeli, Adres: Louvre Müzesi, Rue de Rivoli, Paris
  • Jago’nun Örtülü İsa için FanPage’e özel hazırladığı videosu

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın