Köpek Gibi Sevmek Bu mu?

Sokak hayvanları için kısırlaştırma politikasını savunan hayvan-severlerin seslerini duymak istemeyen, ötenaziyi çözüm olarak gösteren kötü kalpli, imansız insanlara İngiltere'nin diğer hayvan koruma yasalarını kendi anayasasına eklemesini; kimsesiz hayvanlarla ilgili bir yasa çıkarılacaksa da İtalya'yı model almalarını tavsiye ediyorum.

Okumaya devam edinKöpek Gibi Sevmek Bu mu?

İtalya’da Kültür Başkentleri Turu

Tarihin en büyük ve en ünlü opera sanatçıları arasında anılan ve yüzlerce eseri arasında en tanınmışı Sevilla Berberi olan, tüm dünyada ün yapmış klasik müzik bestecisi Rossini'nin doğduğu şehir Pesaro, 2024 yılının kültür başkenti seçildi. İtalya'nın Kültür Başkenti projesiyle ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Okumaya devam edinİtalya’da Kültür Başkentleri Turu

Roma Senatörleri Sezar’ı Neden Öldürdü?

Roma Senatosu'nun üyeleri, gücün tek bir adamın elinde merkezileştirilmesinden ve bunun sonucunda devletin kontrolünün kaybedilmesinden korktukları için Sezar'ı öldürmüşler. Ancak Sezar'ın öldürülmesi cumhuriyetin sona ermesini engelleyemedi...

Okumaya devam edinRoma Senatörleri Sezar’ı Neden Öldürdü?

Dünyanın İlk Helikopteri ve Özgürlüğün Simgesi Vespa Scooter

İlk Vespa Scooter 98 modeli, "Hayallerin suya düşmesine asla izin verilmemeli!" diyen havacılığa gönül vermiş; dünyanın ilk helikopterini tasarlayan ve inşa eden dahi bir mühendis tarafından tasarlanmıştır.

Okumaya devam edinDünyanın İlk Helikopteri ve Özgürlüğün Simgesi Vespa Scooter

Fellini’nin Şu Hayattan Öğrendikleri

Hepsinden önemlisi, bir insanın tüm yaşamı boyunca gerçek anlamda en önemli gün sayısının beş ya da altıyı geçmediğini öğrendim. Diğer hepsi sadece yer kaplıyor. Yani altmış yıl içinde mezun olduğun veya Oscar kazandığın günleri anımsamayacaksın. On arkadaşınla -hakikaten en samimi olduğun on arkadaşınla, herbirinizin onar tane sigara içip deli gibi sarhoş olduğu ve sokaklarda yağmur altında sıçana dönüp şarkılar söylediği o geceyi hatırlayacaksın. İşte o anlar, yaşamının gerçekten en güçlü kalp atışlarıdır aslında.

Okumaya devam edinFellini’nin Şu Hayattan Öğrendikleri

Lime, Nane ve Romlu Aşı Sertifikası

Tam bir yaz lezzeti: lime, nane ve rom! İtalya'da, Aşı Sertifikası GREEN PASS'ın artık tadına bakmak da mümkün! Floransa'ya çok yakın minik Prato şehrindeki Gelateria Il Morino, GREEN PASS isimli dondurmanın yaratıcısı. Bu dondurma öylesine ilgi görmüş ki...

Okumaya devam edinLime, Nane ve Romlu Aşı Sertifikası

Giotto’nun Devrimci Freskleri Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Ünlü İtalyan ressam Giotto'nun devrimci freskleri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 24 Temmuz 2021 tarihinde dahil edildi. Böylece İtalya, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan sayısı elli yediyi bulan kültürel ve doğal zenginlikleri sayesinde listede birinci ülke konumuna geldi!

Okumaya devam edinGiotto’nun Devrimci Freskleri Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesinde