İlkbaharı Beklerken Abruzzo’ya Kar Geldi

…. Kar yağıyor ve ben hatırlıyorum.

Nazım Hikmet Ran

Geçen sene Abruzzo’da kar yağışı yüzünden neredeyse bir ay evin önündeki arabaları kullanamamıştık. Şöminenin dibinde, ne kitaplar bitti o yıl… Karları kürerken benim sol bileğim incindi, eşim de sırt ağrıları çekti günlerce…

Bu sene, geçen haftaya kadar nonna‘nın (anneannemizin) kayısı ağaçları çiçekler açtı. Yeni aldığımız köy evimizin bahçesindeki nergisler güneşi görünce sereserpe gülümsedi sarı sarı…

Nonna’nın kayısı ağaçları çiçeklendi.

Tam ilkbahar geldi, derken bu sabah birden karlarla kaplı bir güne uyandık. Sıcaklıkların eksilere düştüğü bugünlerde ne yazık ki, çiçeklenen ağaçlar donma tehlikesiyle karşı karşıya. Bahara hazırlanan, budanan ağaçlar zarar gördü bu karla.

Guardiagrele kasabasındaki San Nicola Greco Kilisesi kapısı

Bir kaç güne kalmaz, havaların ısınacağı tahmin ediliyor. Bu karlı günlerde Abruzzo’nun dağlarında kayak yapmak, kar ayakkabısıyla yürüyüş yapmak da mümkün. Maiella Dağı’nda yürürken Adriyatik Denizi manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz üstelik!

Fotograf Neve Apennino‘ya aittir.

Şayet kar seviyorsanız, Abruzzo’nun kış mevsimi de tam size göre! Alternatif bir İtalya tatili fikriniz varsa ve İtalya’nın kış güneşi altında keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız, Abruzzo’ya Roma’dan kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Roma’dan nasıl ulaşabileceğinizi diğer yazımızda anlattık, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Meraklısına

Bir yanıt yazın