İtalya’da Kültür Başkentleri Turu

İtalya’nın Kültür Başkenti Projesi, 2014 yılında İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini tarafından başlatılmıştır. Her yıl bir komisyon tarafından seçilen bir şehrin tüm yıl boyunca kültürel aktivitelerle kendisini ifade etmesine olanak tanınır. İtalya’nın kültür başkentleri, tüm İtalyanlara ve İtalya’yı ziyaret edecek olan turistlere alışılmışın dışındaki turistik rotalardan farklı bir ziyaret destinasyonu sunar.

İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2014 yılından beri tarihte, sanatta, kültürde sınırsız zenginliklere sahip kültür şehirlerini ilan ediyor. Elbette kıstaslar yalnızca bunlarla sınırlı değil:

  • kültürel ve peyzaj mirasını geliştirmek ve
  • turistlere yönelik hizmetleri iyileştirmek

hedeflerine dayanan bu seçim, İtalya’nın alternatif rotalarını turizm hareketiyle canlandırmak ve tanıtmaya yönelik bir proje.

Gioachino Rossini ile Müzik Şehri ve 2024 Yılının Kültür Başkenti Pesaro

Geçtiğimiz günlerde 2024 yılının İtalya Kültür Başkenti oylaması yapıldı. Dokuz şehrin aday olduğu oylamada kültür başkenti olarak Pesaro şehri seçildi. Oylama sonrası Pesaro Belediye Başkanı Matteo Ricci, barışın simgesi ginkgo ağacının yelpaze şeklindeki yaprağını, Ukrayna’nın Rusya tarafından bombalanmasına karşı barış temennisiyle Ukrayna renklerine boyayıp ceketinin yakasına asarak çok değerli bir konuşma yaptı. Konuşmasına Ukrayna’yı, Pesaro şehri gibi müzikle anılan Kharkiv’i anarak başladı:

Ukrayna’daki savaştan dolayı korku dolu karanlık günler yaşıyoruz… Kültürün barış, özgürlük, demokrasi getirmesine inanıyoruz. Kalbimiz herşeyden öte Pesaro gibi UNESCO Müzik Şehri olan Kharkiv ile birlikte atıyor. Dün Kharkiv’den yürekleri dağlayan bir email aldık. Okumak isterim: ” Sevgili dostlar, şehrimiz cehennem! Ruslar tüm şehri bombalıyor: Özgürlük Meydanı yerle bir; belediye sarayı ve pek çok ev… Sivilleri de vuruyorlar; aktörlerimizi, müzisyenlerimizi, sanatçılarımızı ve hepimizi.”

Bu yakamdaki, bir ginkgo biloba yağrağı: barışın simgesi! Doğada hayatta kalmanın simgesi! Pesaro şehrimizdeki Rossini Tiyatrosu’nun bahçesinde, barışın simgesi olan bu ağacın yaprağını Ukrayna’nın renklerine bu yüzden boyadık…

Matteo Ricci, Pesaro Belediye Başkanı
Pesaro Belediye Başkanı, 2024 Yılı İtalya Kültür Başkenti seçilen şehrini temsil ederken yakasında Ukrayna renkleri taşıyan barışın simgesi ginkgo ağacının yaprağıyla izleyicilere ithafen bir konuşma yaptı.

Rossini’nin doğduğu Pesaro şehri, 2024 yılının İtalya Kültür Başkenti seçildi.

Tarihin en büyük ve en ünlü opera sanatçıları arasında anılan ve yüzlerce eseri arasında en tanınmışı Sevilla Berberi olan tüm dünyada ün yapmış klasik müzik bestecisi Rossini (d.1792 – ö.1868) Pesaro şehrinde doğmuştur. 2024 yılının İtalya Kültür Başkenti Pesaro şehri müzikle, müzik etkinlikleriyle anılan bir şehir. Pesaro Belediye Başkanı Matteo Ricci, bu başarılarını, yine bir müzik şehri olan ve bu dönem Rus bombalarına maruz kalan UNESCO Müzik Şehri Kharkiv’e ithaf ediyor. İtalya’nın 2024 yılı boyunca kültür başkenti olma ünvanını taşıyacak olan Pesaro, bu proje kapsamında yapacağı tüm organizasyon ve tüm etkinliklere karşılık olarak İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon € hibe almaya hak kazanacak.

Alternatif Bir İtalya turu yapmaya, kültürel gezilere meraklıysanız İtalya’nın 2015 yılından bu yana seçilen kültür başkentlerini ziyaret etmeye ne dersiniz?

İşte İtalya’nın Kültür Şehirleri Listesi:

Meraklısına

  • Gioachino Rossini’nin İtalya’daki Türk (IT: Il Turco in Italia) isimli eseri, Milano Teatro alla Scala’da 14 Ağustos 1814 yılında ilk kez sahneye konmuş. Operanın librettosu Felice Romani tarafından yazılmış. İtalya’daki Türk isimli opera, 14 Nisan 1955 yılında yine aynı sahnede bu kez Maria Callas’ın yorumuyla hayat bulmuştur.
  • Pesaro’yu bir bisiklet kiralayarak baştan sona gezmeniz mümkün. Pesaro, İtalya’da Bolzano’yla birlikte “en çok bisiklet kullanılan şehir” ünvanına sahip. Pesarolular, bisiklet şehri olmayı “bicipolitana” kelimesiyle tanımlıyorlar.
Metropolitana yerine “bicipolitano” tanımını seçen Pesaro şehrini bisikletinizle baştan sona gezmeniz mümkün.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

2024 yılının kültür başkenti seçilen Pesaro, şehre yakın, turizm sektöründe çalışan tüm işletmeleri sevindirdi. İtalya’nın Kültür Başkenti ünvanına sahip olan şehirleri yabancı ve yerli pek çok turistin seyahat listesine ekleniyor. Gabicce Mare’de yer alan International Hotel de Pesaro ile ilgili bu sevindirici haberi sosyal paylaşım sitesi instagramda bu fotoğrafla paylaştı.

Bir yanıt yazın