İnsanlık Tarihinin Dahi Ressamı Raffaello

Raffaello Sanzio, İtalya’nın hemen hemen her şehrinde karşınıza çıkan dini ve mitolojik anlatımlı eserleriyle tüm dünyanın tanıdığı en önemli ressamlardandır.

SISTIN MADONNASI tablosuna ait en tanınan detay, 1513 – 1514, Dresda

Rönesans temsilcisi, barok stile karşı gelişen manierizm hareketinin öncülerinden sayılır. Rönesansın en önemli merkezlerinden biri olan UNESCO Dünya Mirası ünvanına sahip Urbino şehrinde, en az kendisi kadar başarılı ressam bir babanın oğlu olarak, 1483 yılının 6 nisanında doğar.

Raffaello Sanzio, Otoportre, 1518, Louvre Müzesi, Paris

İlk desen resim ve hatta fresk yapım tekniklerini, artistik sanat eğitimini babasından alır. Sekiz yaşındayken annesiz, onbir yaşındayken babasız kalır.

Artistik olgunluğa çok erken yaşında erişir ve genç yaşında muhteşem eserler ortaya koyar. Tarihlenen ilk Raffaello (Madonna col Bambino) freskini 15 yaşında yapması inanılmaz bir yeteneğin göstergesidir. Bu yüzdendir ki, tüm zamanların en dahi sanatçıları arasında yerini alır.

Raffaello’nun 15 yaşındayken yaptığı ilk fresk, BEBEKLİ MADONNA, 1498, Urbino

On altı yaşında Perugia şehrine gider ve Perugia sanatçılarının resim stili ve tekniğini tanır. Orada kendisinden ısmarlanan ilk resmi (İsa Çarmıhta IT: Stendardo della Santissima Trinità)’yı yaratır.

Siena’ya yolu düştüğünde Leonardo Da Vinci ve Michelangelo‘nun eserlerine (Fiorentino Dönemi)’ne şahit olur: Leonardo‘dan çoklu figürleri resme yerleştirmede kullanılan kompozisyon prensiplerini, sembolik betimlemeler yapmayı; Michelangelo‘dan ise chiarascuro tekniğini, renk zenginliğini ve hareketli figür çizimlerindeki dinamizm hissini öğrenir.

ÜÇ GÜZELLER, 1505, National Gallery, Londra

37 yaşındayken, yüksek ateşle on bir gün mücadele eder ve hayatını kaybeder. Ünlü ressamın vasiyeti üzerine mezarı, Roma’daki Pantheon Tapınağı içinde bulunmaktadır.

2020 yılı Raffaello‘nun beş yüzüncü ölüm yıldönümü onuruna Pantheon‘daki mezarı üzerinde kırmızı bir gül, eserlerinin ölümsüzlüğünü simgelercesine yıl boyunca taptaze duracaktır.

Raffaello’nun mezarı Roma’daki PANTHEON TAPINAĞI’nda bulunmaktadır.

Eserleri sadece İtalya’da değil; Londra (Vittoria ve ALbert Müzesi), Dresda, Paris (Louvre Müzesi) gibi dünyanın dört bir yanında karşımıza çıkar.

GALATEA’NIN ZAFERİ, 1512, Villa Farnesina, Roma

Raffaello’nun Bazı Eserlerini Görebileceğiniz Yerler

 • Azizler Evi (Casa Santi)’de bulunan ilk yaptığı fresk Adres: Via Raffaello, 57, 61029 Urbino
 • Raffaello’nun ilk resimleri için Resim Müzesi (Pinacoteca comunale di Città di Castello) Adres: Città di Castello, Perugia
 • Teslis ve Azizler (Trinità e santi) Freski için San Severo Kilisesi, Adres: Piazza S. Severo, Perugia
 • Uffizi Müzesi, Floransa
 • Baglione Şapeli, Santa Maria Maggiore Kilisesi, Adres: Piazza Giacomo Matteotti, 18, 06038 Spello, Perugia
 • Bakire’nin Evlilik Töreni isimli resim için, Brera Resim Müzesi, Adres: Via Brera, 28, Milano
 • Vatikan Müzesi, Roma
 • Villa Farnesina, Adres: Via della Lungara, 230, Roma

Diğer Ülkelerde Raffaello Eserleri

 • Louvre Müzesi, Paris
 • Vittoria ve Albert Müzesi, Londra
 • Milli Sanat Galerisi (National Gallery), Londra
 • Eski Ustalar Resim Galerisi (Gemäldegalerie Alte Meister), Dresda, Almanya

Bir yanıt yazın