Bir Film Önerisi: Akdeniz “Mediterraneo”

  • Post category:Sanat

Yönetmenliğini Gabriele Salvatores‘in yaptığı, hayatı başka insanların gözlerinden görmeye başlayınca dünyanın cennete döndüğünü anlatan orijinal ismiyle Mediterraneo, 30 Mart 1992 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar ödülü kazanmıştır.

Akdeniz (IT: Mediterraneo) filminden bir sahne, Kızılhisar Adası, 1990.
(Fotoğraf: Rino Petrosino, teşekkürlerimizle Getty Images)

2. Dünya Savaşı sırasında, 1941 haziranında sekiz İtalyan askeri, Ege Denizi’nde ufacık bir adaya gönderilir. Amaç hem adayı işgal altında tutmak hem de olabilecek saldırılardan korumaktır. Ege Denizi’nin ortasında masmavi bir filmdir Akdeniz.

İnsanın o derin mavide asker olası gelmez. Zaten filmde Türk bayraklı minik sandalıyla adaya yanaşan Aziz sayesinde film bambaşka bir seyre bürünür. Bu unutulmaz filmle ilgili daha fazla spoiler verip filmin tüm büyüsünü bozmayayım.

Antalya Kaş’ın tam karşısında görülen Meis (Kızılhisar) Adası.

Meis (Kızılhisar) Adası’nı izlemeye doyamadığımız, “savaşsız, silahsız, politik çekişmelerin olmadığı ütopik bir yaşam hayal etmek mümkün müdür?” sorusuna cevap bulabileceğimiz, içimizi açan, çoğu kez gülümseten sahneleriyle zaman kavramını yok sayan Akdeniz filmi, İtalyan Sineması‘nın kültleri arasında yer alır.

Meraklısına

  • Film müziklerini spotify üzerinden buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.
  • Akdeniz (IT: Mediterraneo) filmini italyanca olarak buradan izlemeniz mümkün.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

İspanya’daki film afişi, İtalya’dakinden çok daha romantik.

Bir yanıt yazın