İtalya’da Açık Hava Hayat Dolu

2020 yılı tüm insanların suskunlaştığı özel bir yıl; suskunlaştığı ve aynılaştığı…

Sana kusursuz gözüken bir yol felaketin olurken, tam tersine kusurlu gözüken bir yol, güven ve esenlik sağlayabilir.

Machiavelli, Hükümdar

Hala olup bitenlere inanamayanlarımız, komplo teorileriyle vakit harcayanlarımız olsa da, yaşananlar matematiksel olarak apaçık gözlerimizin önünde… Kabulü zor gerçekliklerden biri, hepimizin kapısını zorlamakta bu yıl; pandemi…

Ne olursa olsun, evlerimizden yeni yeni çıkmaya başladığımız şu günlerde özlediğim iki şey var:

  • yeniden Maiella Dağı’ndaki ve Adriyatik Denizi’nin mavi bayraklı kıyılarındaki yürüyüşlerimiz,
  • bir de dondurma!
En özlediğim şeylerden biri de Adriyatik Denizi’nin mavi bayraklı sahillerinde yürürken taze dondurma yemek. Açık havada yürürken bir külah dondurma yemeyi özleyeceğim hiç aklıma gelmezdi!

Bar ve restoranlar, 2020 yılında özgürce, açık havadaki masalarıyla hizmet verebilecekler. İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, bar ve restoranlardan altı ay boyunca, işyerlerinin önüne koyacakları masalardan halka açık yerleri işgal etme vergisi alınmayacağını açıkladı.

Fotoğraf @Thinkstock

2020 Beklentileri ve 2021 Umutları

İtalya’da 2020 yazı açık havada hayat dolu olacak! COVID-19’a ilişkin alınan maksimum sağlık önlemleri gereği, 1 Haziran 2020 tarihinde tüm İtalya’da müşterilerine hizmet verecek olan bar ve restoranlar hijyen ve sosyal mesafeyi korumayı gerektiren kurallar çerçevesinde işyerlerinin iç mekanlarına sınırlı sayıda masa koymak zorunda kalacak. Bu yüzden, dış mekanlarına da masa atabilecekler ve bunun için normal süreçte olduğu gibi belediyelerden izin almalarına, altı ay boyunca devlete vergi ödemelerine gerek olmayacak.

Bar Fod, Brindisi, Puglia Bölgesi.

İtalya’nın Puglia bölgesindeki restoranların %83’ü, 1 Haziran’da işyerlerini açtıkları taktirde müşteri sayısının az olması yüzünden sezonu zararla kapatacakları kanaatindeler. Gargano’dan Salento’ya restoratörlerin %45,8’i 2020 yılını es geçip 2021 yılında hizmet vermeyi düşünüyorlar. %41,7’si ise tüm sağlık önlemlerini aldıklarını, hazır olduklarını ve bir an önce işyerlerini açmak istediklerini dile getiriyorlar.

Dondurma yiyebilecek olmanın sevinciyle sabırsızlıkla taze dondurma yapan yerlerin (IT: Gelateria) açılmasını bekliyorum. Açık havada yürürken bir külah dondurma yemeyi özleyeceğim hiç aklıma gelmezdi! Ah hayat, nelere kadirsin??? Machiavelli‘nin yukarıdaki sözüne kulak vererek olumsuzluklarla dolu geçen bugünlerin hepimiz için esenlik getirmesi dileğiyle…

Bir yanıt yazın