Roma’da beş sene boyunca yaşarken hemen hemen her haftasonu eşimin ailesine, Abruzzo’ya giderdik. Sadece nonna’nın (anneannenin) pazar öğle yemekleri için değil; Abruzzo’nun her küçük kasabası, keyifli doğa yürüyüşleri yaptığımız Maiella Dağı, uzun sahil boyunca güneşlendiğimiz Adriyatik Denizi içindi bütün bu haftasonu ziyaretlerimiz… Şimdi ise, yaşayanına kaotik, turistine rüya gibi gelen Roma’dan ayrıldık ve Abruzzo’nun tadını daha çok çıkarıyoruz.

Peki Abruzzo bölgesi, İtalya’nın neresinde?

Abruzzo, Orta İtalya’nın doğusunda, Adriyatik Denizi’ne 150 kilometre boyunca kıyısı olan bir bölge, 10.763 km²’lik alana sahip; Apeninler ve Adriyatik Denizi arasında konumlanmış.

Orta İtalya’nın doğusunda yer alan Abruzzo’ya, Roma’dan ulaşmak çok kolay.

Chieti, Pescara, Teramo ve Aquila olmak üzere dört büyük şehre ayrılan bölge, Avrupa’nın en yeşil bölgesi ünvanına sahip. Milli parkları ve mavi bayraklı kıyılarıyla İtalya’nın henüz keşfedilmemiş saklı cenneti.

Abruzzo Bölgesi’nin doğusunda Adriyatik Denizi 150 kilometre boyunca uzanıyor.

Abruzzo’nun bu dört büyük şehrinde görülmeye değer muhteşem kasabalar, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz doyumsuz manzaralı dağ patikaları var.

Chieti şehrine bağlı Palombaro kasabası ve Maiella Dağı.

Tüm dünyada ödüllü şarapları, zengin, geleneksel mutfağı ve bölgeye has tatlıları, alternatif bir İtalya tatili yapmayı planlayan İtalya aşıklarını bekliyor.

Abruzzo’nun misafirperver yerel halkıyla tanışmak istemez misiniz? Bizimle iletişime geçmek için lütfen buraya tıklayınız.

Meraklısına

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Olgun Montepulciano d’Abruzzo üzümleri