Abruzzo: İtalya’nın Saklı Kalmış Son Hazinesi

İtalyan yazar ve gazeteci Primo Levi, 1882’de İtalya’nın Abruzzo bölgesine geldiğinde o seyahate dair aldığı notlarında Abruzzo’nun manzarasını ve orada yaşayan insanlarını ”güçlü ve nazik” olarak tanımlar. Abruzzo’ya yolu düşenlerden biri de ünlü fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson‘dur. Güçlü ve nazik Abruzzo’yu, Bresson’un fotoğraflarında da açıkça görebiliriz.

Henri Cartier-Bresson, Scanno kasabası, Abruzzo

2009 yılında İtalya’ya geldiğimde ve Abruzzo’yu gördüğümde ben de çok etkilenmiştim. Roma’da yaşadığım beş yıl boyunca, sık sık Abruzzo’ya gelip dağlarında, deniz kıyılarında, ortaçağ kasabalarında keyfimizce dolaştık. 

Francesco Paolo Michetti’nin (1851 – 1929) Abruzzo kırsal hayatına dair resmettiği tablo. 
 

Şimdi burada yaşıyor olmaktan büyük keyif alıyorum. Levi o yıllarda çok daha bakir bir Abruzzo ile karşılaşmıştı şüphesiz ama şimdi bile bu bölge İtalya’nın saklı kalmış son hazinesi gibi keşfedilmeyi bekliyor, bozulmamış doğası, samimi insanlarıyla ziyaretçilerini hala derinden etkiliyor. 

Abruzzo’ya geldiğimden beri temiz havasını soluyor, berrak doğal sularını içiyorum. 

Abruzzo’da üç milli park ve 131 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bulunmakta. İtalya’nın En Güzel Kasabaları listesinde yirmi üç adet Abruzzo kasabası yer almakta. Bu özel bölgede Maiella Dağı’nda deniz manzarası izleyerek kayak yapmanız, aynı gün içerisinde Adriyatik Denizi’nde yüzmeye gitmeniz mümkün.  

Abruzzo, denize nazır kayak yapabileceğiniz İtalya’nın tek bölgesi.

İtalya, dünyada turist ağırlayan ülkelerin başında geliyor. Elbette turistik şehirleri dışında, popüler olmayan şehirleri, küçük yerleşim yerleri de var. Bir ülkeyi ve o ülkenin insanlarını tanımanın en güzel yolu, uğrak olmayan bölgelerine seyahat etmektir. 

Roma’ya gelme planları yapıyorsanız birkaç gününüzü Abruzzo’ya da ayırmayı unutmayın. Şayet İtalya’ya daha önce gelmiş, turistik şehirlerini görmüşseniz ve bu ülkeyi insanlarıyla, doğasıyla, günlük yaşamıyla tanımaya niyetliyseniz ve İtalya’nın saklı kalmış son hazinesini keşfetmek isterseniz biz buradayız. 

Meraklısına

Bir yanıt yazın