Tüm Avrupa’nın En Yeşil Bölgesi Abruzzo

Abruzzo, İtalya’nın yirmi bölgesinden biridir ve Avrupa’nın, yanlış okumadınız İtalya’nın değil, tüm Avrupa’nın en yeşil bölgesi ünvanını taşımaktadır.

Doğusu Adriyatik Denizi’ne, batısı da yüksek dağlara bakar. İşte bu konumu, bölge iklimini inanılmaz keyifli hale getirir. Batı sınırı yaklaşık 80 km, Roma’nın doğusunda kalır. Kuzeyinde Marche Bölgesi, batı ve güney-batı sınırında Lazio Bölgesi, güneydoğusunda Molise, doğusunda ise Adriyatik Denizi uzanır.

Abruzzo’nun deniz manzaralı yemyeşil bir ortaçağ kasabasında güneşin keyfini çıkarırken.

Abruzzo’nun batısı dağlık bir bölgedir; yüksek zirveleriyle Gran Sasso ve Maiella Dağları, dağcıların, kayak ve snowboard severlerin, trekking tutkunlarının vazgeçilmezleridir. Doğu kısmı ise kıyı şerididir ve Adriyatik Denizi sahilleriyle kaplıdır. Bölge dağlık ve kıyı şeridi olmak üzere iki farklı iklim yapısına sahiptir. Apenin silsilelerinin varlığı, Abruzzo’yu güçlü bir dağ iklimi etkisi altında bırakırken diğer yandan kıyı şeridi ve civarında Akdeniz iklimi hissedilir.

Abruzzo Bölgesi’ndeki Küçük Tibet ünvanına sahip Campo Imperatore, Gran Sasso Dağı

Flora

Bölgede yoğun olarak Akdeniz bitki örtüsü görülse de farklı ekosistemlerin varlığına rastlanır. Kıyı şeridi, tipik Akdeniz fundalıklarıyla kaplıyken, daha iç kesimler, tepelik alanlarda zeytin, çam, akasya, meşe ve badem ağaçlarıyla kaplıdır. Gerek kıyı gerekse dağlık kısımlarda yoğun olarak üzüm bağlarıyla karşılaşılır.

Abruzzo’nun bir yanı zeytinliklerle bir yanı da üzüm bağlarıyla kaplıdır.
 

600-1000 metre arasındaki dağ eteklerinde karışık ormanlar, 1000-1900 metre arası ise kayınlar ağırlıktadır. Apenin Dağları’nın 2000 metre ve daha yükseklerinde ise daha çok Alpler’de rastlanan orkideler, dağ ardıçları, gümüş köknarlar, yaban mersinleri ve alpyıldızlarıyla karşılaşılır.

Fauna

Son derece çeşitlilik göstermektedir. Abruzzo’nun sembolü, yokolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve koruma altına alınıp kurtarılan yaban dağ keçileri, boz ayı, kurt, geyik, vaşak, karaca, kar faresi, tilki, kirpi, yaban kedisi, yaban domuzu, porsuk, samur, engerek yılanı ve amfibi türü eşine az rastlanan semenderlerle karşılaşmak mümkündür.

Abruzzo’nun sembolü, yaban keçileri (IT: Camoscio). Yaban Hayatı Fotoğrafçısı, zoolog Paolo Forconi‘ye fotoğraf için teşekkürlerimizle.

Abruzzo Milli Parkı, Gran Sasso ve Monti della Laga Milli Parkı ve Sirente-Velino Bölge Parkı, sayısız doğal rezervleri ve korunmuş alanlarıyla Abruzzo, Avrupa’nın en yeşil bölgesi ünvanını almıştır.

Koruma altına alınmış Adriyatik Denizi’ne ait bir sahil şeridi. Cerrano Kulesi tepesinden görünüş.

En kısa zamanda sizin de henüz keşfedilmemiş İtalya’nın bu bölgesine ayak basmanızı diliyoruz. Alternatif bir İtalya turu, Abruzzo tatili için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meraklısına

Bir yanıt yazın