Baş Döndürücü Yeraltı Şehri Matera

İtalya’nın güneyinde, Basilicata bölgesinde yer alan Matera, kuru havası ve şehrin tarihi bölümündeki mimaride kullanılan özel taşların sarı rengiyle biraz nostaljik; mağaralarındaki fresklerle Kapadokya ruhunu taşıyan UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde ziyaret edilesi özel bir kenttir.

Matera tarihi kent merkezi.

Yeraltı Şehri Matera’yla İlgili Tarihi Detaylar

İkinci Dünya Savaşı döneminde, Orta ve Güney İtalya’da, nazi-faşist yapılanmaya silahlı olarak ilk karşı gelen şehir Matera, Kurtuluş Savaşı boyunca Cumhuriyet’in savunucusu olmuştur.

Antik bir kilise ve sarnıç içi, Matera.

Kolombiya’daki Cartagena de Indias şehrindeki taş tipiyle aynı özelliğe sahip taş yapılarıyla Matera, 1993 yılında “hala sakinleri olan dünyanın en antik yapıları”nı barındırıyor olmasından dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne girmiştir. Bu özelliğiyle İtalya’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen ilk şehir özelliği taşımaktadır.

2004’te Avrupa Kültür Başkenti Genova’dan sonra 2019 yılında Matera, Avrupa’nın Kültür Başkenti seçilmiştir. 2008 yılında İtalya’da Avrupa Kültür Başkenti altı şehir aday gösterildi: Cagliari, Lecce, Matera, Perugia, Ravenna ve Siena. Aralarından Matera, tüm Avrupa’nın 2019 yılı kültür başkenti olmaya hak kazandı.

2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmak için aday gösterilen Matera, 2018 yılına kadar bu logoyu kullandı. W şekli, tüf içine kazılan tünelleri, M harfi ise Matera’nın baş harfini simgelemekte.

Drone ile Matera – Dirty Seagulls

İtalya’da freelance çalışan drone pilotlarının bir araya geldiği bir oluşum Dirty-Seagulls, 19 Mayıs 2020 tarihinde Matera üzerinde uçurduğu drone ile bu etkileyici şehrin üzerinde yalnızca 48 saniye uçmamızı sağladı.

Sosyal paylaşım sitesi facebook sitesine Matera videosunu yükledikleri an, bir anda 12.000’i aşkın izleyiciyle buluşan video viral oldu. İtalya’nın alternatif rotalarını seven, başka bir İtalya’yı keşfetme hayali kuranlar için Matera ziyaret edilesi bir şehir. Elbette yolunuz Matera’ya düşmüşken Basilicata bölgesine de zaman ayırmanızı öneririz.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

San Francesco d’Assisi Kilisesi, Matera.

Bir yanıt yazın