Usta Avcılar Artemis ve Aktaeon – Caserta Sarayı

Venedik, Milano, Floransa, Roma’yı görmek İtalya’yı görmek değildir; İtalya’nın en turistik şehirleriyle bu ülkenin tadına baktıktan sonra hazır tur programlarının, olağan rotaların dışına çıkma zamanı gelmiş demektir.

İtalya’da sizin için alternatif olan bir rotada dahi turistlerle karşılaşırsınız. Bu yazımızda anlatacağımız mekan, işte yine alternatif bir İtalya rotası! Ama bu kez, turistlerin bolca ziyaret ettiği bir yer: Caserta Sarayı, Saray Parkı ve İngiliz Bahçesi.

Abruzzo’nun Sulmona şehrinde doğan Romalı şair Ovidius‘a göre tanrıça Artemis’ten çok daha usta avcı olduğunu iddia eden Aktaeon, çıktığı Kithairon dağında avlanırken, sıcaktan bunalır ve avı yarım bırakarak orman içindeki gölde serinlemek ister. O an, gölde su perileriyle yıkanan Artemis’i görür.

Giuseppe Cesari’nin 1602- 1603 yıllarında yaptığı “Diana ve Aktaeon’un Karşılaşması” isimli tablo Budapeşte’te Szépművészeti Múzeum’de görülebilir.

Artemis’in kulağına, bir ölümlü olan Aktaeon’un kendisinden daha iyi bir avcı olduğunu iddia edişi çoktan gelmiştir. Şimdi aynı ölümlü kendisini çıplak görme cüretinde bulunmaktadır! Tüm bu nedenlerden dolayı canı sıkılır ve yakışıklı Aktaeon’u cezalandırmak ister! Genç adamın yüzüne eliyle biraz göl suyu fırlatır. Suyun sıçrayıp değdiği Aktaeon’un yüzü ve bedeni bir anda bir geyiğe dönüşür.

Av sırasında Aktaeon’a eşlik eden yaklaşık elli av köpeğiyle beraber bir avcı grubu göl kıyısına vardığı sırada karşılarında avlanası toy bir geyik görürler ve tüm köpekleri o geyiğin üzerine salarlar. Elli köpeğin arasında Aktaeon’un da köpekleri vardır; ancak hepsi av kokusunu almış; genç geyiğe saldırmaya ve Aktaeon’u parçalamaya başlamıştır bile!

Bu, bir tanrıçayla aşık atmanın ne demek olduğunu anlatan ibret verici mitolojik bir hikayedir. Bu karşılaşma sahnesini Sicilya’nın Caserta Sarayı‘ndaki Artemis ve Aktaeon Çeşmesi‘nde görmek mümkündür.

Aktaeon’u gören su perileri kaçışırlar.
Toy bir geyiğe dönüşen Aktaeon’a saldırmaya hazırlanan köpekler.
Genç bir geyiğe dönüşen Aktaeon, av köpeklerinin saldırısına uğrar.

Napoli’den yalnızca 33 kilometre uzaklıkta bulunan Caserta Sarayı, 18. yüzyılın ikinci yarısına ait UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan, çağın inşa edilen en son İtalya Baroğu örneğidir.

 • 1200 odası,
 • 1742 penceresi,
 • 249 metre uzunluğu,
 • 37,83 metre yüksekliği,
 • 1.000.000 metreküp kapladığı alan

ile dünyanın en hacimli sarayı ünvanını taşıyan Caserta Sarayı (IT: Reggia di Caserta), etrafında çeşmeleri, yeşil alanı, yürüyüş yolu ile 47.000 metrekarelik geniş bir alana sahiptir.

Caserta Sarayı yolu.

Ziyaret Önerisi

 • Caserta Sarayı + Saray Parkı + İngiliz Bahçesi : 14 €
 • Caserta Sarayı, park kapandıktan sonra 10 €’ya ziyaret edilebilir.
 • Caserta Sarayı, saat 17:00’den sonra 3 €’ya ziyaret edilebilir.
 • Caserta Sarauı’na girmeden Saray Parkı ve İngiliz Bahçesi 9 €’ya (IT: Parcoday) ziyaret edilebilir.
 • Caserta Sarayı + Saray Parkı 18 yaşını doldurmamış herkes tarafından ÜCRETSİZ olarak gezilebilir.
 • Avrupa vatandaşı olan, 18-24 yaş aralığındaki herkes Caserta Sarayı + Saray Parkı + İngiliz Bahçesi’ni yalnızca 2 €’ya gezebilir.

Ziyaret Tarihleri ve Saatleri

 • Caserta Sarayı, Saray Parkı ve İngiliz Bahçesi salı günleri, 25 Aralık ve 1 Ocak hariç her gün açıktır.
 • Caserta Sarayı‘nın açık olduğu saatler: 9:30 – 19:30
 • Saray Parkı‘nın ziyaret saatleri: Ocak ayında 8:30 – 16:00, Şubat ayında 8:30- 16:30, Mart ayında 8:30- 17:00, Nisan- Eylül ayları arasında 8:30- 19:00, Ekim ayında 8:30- 17:30, Kasım-Aralık aylarında 8:30- 15:30.
 • İngiliz Bahçesi‘nin ziyaret saatleri: Ocak ayında 8:30- 15:00, Şubat ayında 8:30- 15:30, Mart ayında 8:30- 16:00, Nisan- Eylül aylarında 8:30- 18:00, Ekim ayında 8:30- 17:00, Kasım ayında 8:30- 15:00, Aralık ayında 8:30- 14:30

İlgili Link: https://www.reggiadicaserta.beniculturali.it/

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Meraklısına

 • Artemis ve Aktaeon’un hikayesi, Ovidius’un Metamorfosi eserindeki yedi sahneden biridir.
 • Aktaeon’a saldıran köpeklerin isimleri Ovidius’a, Apollodorus’a ve diğer yazarlara göre şöyledir: Acamas, Aethon, Agrius, Amarynthus, Arcas, Argiodus, Asbolos, Balius, Borax, Bores, Boreas, Charops, Corus, Cyllopodes, Cyprius, Dorceus, Draco, Dromas, Dromius, Echnobas, Elion, Gnosius, Eudromos, Haemon, Harpalicus, Harpalos, Hylactor, Hylaeus, Ichneus, Ichnobates, Labros, Lacon, Ladon, Laelaps, Lampus, Leon, Leucon, Lynceus, Machimus, Melampus, Melaneus, Obrimus, Ocydromus, Ocythous, Omargus, Nebrophonos, Oribasos, Pachylus, Pamphagos, Pterelas, Spartus, Stilbon, Syrus, Theron, Thoos, Tigris, Zephyrus.
Artemis ve Aktaeon (Diana & Actaeon), Luca Giordano (1632 – 1706), Burghley Koleksiyonu, İngiltere.
Ünlü İtalyan ressam Tiziano’nun 1556- 1559 yılları arasında yaptığı “Artemis ve Aktaeon” isimli tablosu, İskoçya’da Edinburg Milli Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Bir yanıt yazın