Bir Şehrin Notalara Dökülüşü: Vivaldi ve Venedik

Din adamı olarak çalışan, kırmızı saçlarından dolayı kızıl peder olarak anılan Antonio Vivaldi, ailesinin on çocuğundan biri olarak, 4 Mart 1678 yılında doğdu ve barok müziğinin en önemli temsilcisi olarak tarihe geçti. Keman çalmayı, klasik müziğe tutkun babasından öğrendiği düşünülmektedir.

Don Antonio Lucio Vivaldi ( 1678- 1741 )

Doğumundan ölümüne kadar astım hastalığından musdaripti. 37 yıl boyunca Pio Ospedale della Pietà‘da yetim çocuklara keman öğretti. Bu uzun süreçte, tanınmış pek çok eserini yazdı. Ancak kendi döneminde, ne yazık ki Venedik şehri, maestro‘nun eserlerine gereken değeri vermedi.

1346 yılında yoksullara yardım amaçlı kurulmuş. Pio Ospedale della Pietà, 1686 yılına ait bir litograf ve hala günümüzde terkedilmiş çocuklara yardım eden aynı zamanda çocuk ve gençlere yönelik eğitim veren bir müzik konservatuvarı.
Bugünkü ismi Santa Maria della Pietà

Eserlerini icra etmeyi umduğu Viyana’ya gittiğinde ise şanssız bir döneme denk geldi; himayesinde çalışmayı umduğu IV. Carlo’nun vefatı ve o dönem patlak veren Avusturya Savaşı yüzünden Viyana’daki tüm tiyatroların kapanması nedeniyle Vivaldi, 63 yaşında beş kuruşsuz, umutsuz kalakaldı.

Vivaldi’nin vaftiz olduğu kilise, Chiesa di San Giovanni in Bragora

Kısa bir süre sonra da Viyana’da, tüm yaşamı boyunca şikayetçi olduğu astım ve sonrasında baş gösteren ishal rahatsızlıklarından dolayı, evinden, Venedik’inden uzak, hayatını kaybetti.

Vivaldi’nin babası Giovanni Battista Vivaldi’nin ve daha sonrasında kendisinin de önemli dini kutlamalarda keman çaldığı San Marco Bazilikası.

Değeri ancak 19. yüzyılda anlaşılan Vivaldi’nin müzikleri, Venedik şehrinin notalara dökülmüş halidir aslında. Venedik’i dolaşırken, Vivaldi’nin müziklerini dinlemeyi denerseniz, usulca şehrin ruhuna dokunduğunuzu hissedeceksiniz…

Seyahat Önerilerimiz

  • Vivaldi’nin vaftiz olduğu kilise: San Giovanni in Bragora Adres: Campiello del Piovan, 3790, 30122 Venedik
  • Babasının ve kendisinin keman çaldığı kilise: San Marco Bazilikası Adres: Piazza San Marco, 328, Venedik
  • 37 yıl boyunca çalıştığı Pio Ospedale della Pietà (Yetimhane, Yoksullar Evi ve Hastane) Adres: Sestiere Castello, 30122 Venedik
  • Vivaldi’nin bestelerine dair en geniş koleksiyonu barındıran Torino Milli Kütüphanesi Adres: Piazza Carlo Alberto, 3, 10123 Torino
  • Vivaldi’nin Viyana’da vefat etmeden önce kiraladığı evinin yerine inşa edilen Hotel Sacher Adres: Philharmoniker Str. 4, 1010 Viyana

Meraklısına

  • Büyük Besteciler (The Great Composers) belgeselinin Vivaldi ile ilgili bölümünü türkçe dublajlı olarak buradan izleyebilirsiniz.
  • 2006 yılı Fransız yapımı Antonio Vivaldi’nin yaşamını konu alan Venedik’te Bir Prens (FR: Un Prince à Venise) filminin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.
Antonio Vivaldi – Venedik’te Bir Prens, Fransız Yapımı filmin afişi, 2006

Bir yanıt yazın