Roma’dan Abruzzo’ya Günübirlik Bir Motor Turu

Roma’da yaşarken her haftasonu mutlaka Roma dışına motorumuzla bir kaçış planı yapardık. Cuma akşamından kasklarımızı, kıyafetlerimizi hazırlar, güzergah çalışması yapar ve cumartesi sabahı tüm Roma’nın alışveriş merkezlerine akın ettiğini düşünürsek trafiğe yakalanmamak için kahvaltıdan hemen sonra evden çıkıp kendimizi doğanın kucağına, kavisli yollarına bırakırdık.

Abruzzo’da yaşamaya karar vermeden önce, tam beş yıl boyunca Roma’dan Abruzzo’ya ya arabayla ya da motorumuzla kaçtık, durduk. Roma- Abruzzo arası kısa molalarımızda uğradığımız küçük kasabalar hala aklımda. Zaman zaman oralara geri dönüp şimdi verdiğimiz Abruzzo’ya yerleşme kararımızı büyük bir mutlulukla kutluyoruz.

Roma istikametinden Tivoli çıkışına doğru gidip otobana (autostrada) girdiğinizde Abruzzo’ya, Pescara yönüne motorla gelirken Lazio bölgesi biter bitmez, canımıniçi Abruzzo başlar. İşte o andan itibaren yüreğinizin götürdüğü yöne doğru gitmeniz yeter.

Abruzzo dört ilden oluşuyor demiştik daha önceki yazımızda. Motorunuzla Aquila şehrine doğru kıvrılıp günübirlik hem doğa, hem tarih kokan bir küçük tura ne dersiniz? 

L’Aquila şehri 2009 yılındaki şiddetli depremin yaralarını hala sarmaya çalışıyor ne yazık ki. Şehir merkezindeki Forte Spagnolo Kalesini ve ünlü doksandokuz musluğu olan devasa Rivera Çeşmesi‘ni (IT: Fontana della Rivera ya da IT: Fontana delle 99 cannelle) görmenizi tavsiye ederim. Daha sonra Santo Stefano di Sessanio kasabası o yakınlarda görülmesi gereken bir yer. İsveçli bir turist olan Daniele, doksanlı yılların sonunda bu ortaçağ kasabasına gelip aşık olur ve terkedilmiş bir ev satın alıp mimari özelliklerine uygun restore ettirip B&B olarak işletmeye başlar. Daniele’den sonra diğer terkedilmiş evler de değerlendirilmeye başlar; minik atölyeler, başka oda-kahvaltılar olarak ve böylece kasaba turistlerin daha çok ilgisini çekmeye  başlar.

Santo Stefano di Sessanio kasabası (Fotoğraf 10cose.it‘e aittir.) 

Bir sonraki durak Rocca Calascio olsun!

Santa Maria della Pietà Kilisesi, Rocca Calascio (Fotoğraf campagnola.org‘a aittir.)
Rocca Calascio’daki görülmesi gereken kale (Fotoğraf motori360.it‘e aittir.)

Rocca Calascio’ya vardığınızda birçok İtalyan ve uluslararası filmde set olarak kullanılan, son derece sinematografik kalesine ve o çok ünlü sekizgen kiliseye yürüyerek çıkmanız gerekiyor. Kale ziyaret edilmeye değer nitelikte! Kalede biraz soluklandıktan sonra, istikametimiz Campo Imperatore!

Campo Imperatore’ye vardığınızda uzun ince, kıvrılan bir dağ yolu bulacaksınız. Küçük Tibet’e hoşgeldiniz!!!! (Fotoğraf için dueinsella.com‘a teşekkürler.)

Campo Imperatore, Küçük Tibet olarak da adlandırılıyor. Gran Sasso Dağı eteğinde alabildiğine yemyeşil, gökyüzünün bile böylesi mavi olduğu, farklı bir boyuta, farklı bir gezegene gelmiş gibi hissedeceğiniz kusursuz ve sessiz doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak bir yer burası! 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar’ın Mussolini’yi tutsak olarak alıkoyduğu yer olarak da bilinen silindirik şekilli Hotel Campo Imperatore’yi görmeden geçmeyin. Önceleri Mussolini’nin kaldığı oda da ziyarete açıktı ama şimdi ne yazık ki otel tamamen kapanmış.

Skorzeny’nin çiziminde arka planda yuvarlak mimarisiyle Mussolini’nin Almanlar tarafından yaklaşık iki hafta tutuklandığı Hotel Campo Imperatore görülüyor.

Sanırım motor üzerinde bu kadar turladıktan sonra karnınız da acıkmış olmalı. Campo Imperatore‘de bize hiç de yabancı olmayan bir lezzetle karşılaşacaksınız; bizim deyişimizle çöp şiş, İtalyanlar’ın deyişiyle arrosticini. Gran Sasso Dağı eteklerinde otlayan koyunların etleriyle hazırlanan çöp şişler Abruzzo turunuzda sizi evinizde hissettirecek. Campo Imperatore‘nin ayrıca çok lezzetli peynirlerinden de almadan Roma’ya dönmeyin!

Campo Imperatore’de sizi tanıdık bir lezzet bekliyor: çöp şişler (IT: Arrosticini). Fotoğraf için dueinsella.com‘a teşekkürler.

Şayet İtalya’da motorunuzla turlamak ve alternatif bir tatil planı hazırlamak istiyorsanız Abruzzo tam size göre; bu bölgenin keşfedilecek daha o kadar çok yeri var ki, bu yazımızda yalnızca Roma’dan günübirlik bir motor turu güzergahından bahsettik. Abruzzo’da konaklayacağınız, otantik oda-kahvaltı (B&B) seçenekleriyle ucuza kalabileceğiniz daha uzun motor turları da yapmanız mümkün.

Meraklısına

Bir yanıt yazın