Stendhal ve İtalya’da Sanat Zehirlenmesi

23 Ocak 1783 yılında ünlü Fransız yazar Stendhal, evlerinde sürekli İtalyan eserler okuyan, Dante’ye hayran bir anneden doğar. Çocukluk döneminde annesini yitiren Stendhal, 1817 yılında İtalya’ya yaptığı büyük tur sonrası bu güzel ülkeye dair günlüklerini ve gezi yazılarını yayınlar.

Yedi sene Milano’da yaşar; 48 yaşında Roma’ya yakın, limanıyla ünlü Civitavecchia şehrinde altı sene büyükelçilik yapar. Fransa’ya bir ara geri döner ama İtalya’sız yapamaz yine gelir.

Stendhal Sendromu Nedir?

Santa Croce Bazilikası‘nda Bardi Şapeli ve Peruzzi Şapeli‘nde Giotto‘nun Stendhal Sendromu‘na neden olan etkileyici fresklerini görmek mümkün, Floransa.

İtalya’ya ilk geldiği yıllarda Floransa’nın tüm sanat, tarih, kültür kokan noktalarını karış karış gezer ve son durak olarak Santa Croce Bazilikası‘ndaki Giotto‘nun fresklerini izlerken nefesi kesilir. Stendhal o anı şöyle ifade eder:

Sanatın ve tutkulu duyguların verdiği göksel hislerin buluştuğu o duygu seviyesine ulaşmıştım. Santa Croce’den ayrılırken kalbim öylesine hızla çarpıyordu ki, hayat benim için adeta soluklaştı, düşme korkusuyla yürüyordum.

Stendhal

Bu hisler Stendhal Sendromu‘nun (Hiperkültüremi) açık belirtileriydi. Sanat zehirlenmesi olarak da bilinen Stendhal Sendromu, sanat eserleriyle uzun süre birarada kalan, onların ihtişamı ve güzelliğine kaptıran kişinin kalp atışlarının hızlanması; yoğun şaşkınlık ve hayranlıktan kaynaklı baş dönmesi, baygınlık hatta halüsinasyon görme gibi psikosomatik rahatsızlıklar yaşamasıdır.

Gerçekci romanlarıyla ün kazanmış Stendhal, İtalya’yı öylesine çok seviyordu ki, Fransa Montmartre’daki mezartaşı üzerindeki yazı dahi İtalyanca’dır.

Henri Beyle Stendhal, mezartaşının üzerinde İtalyanca olarak şöyle yazar: “Milanolu, Yazardı, Severdi, Yaşadı. 59 yıllık ömrü 23 Mart 1842’de sonlandı, Montmartre, Fransa.

Seyahat Önerileri

  • Santa Croce Bazilikası, Giotto’nun freskleri, Adres: Piazza di Santa Croce, 16, Floransa
  • Palazzo Borromeo d’Adda; Stendhal’in Milano’da kaldığı yer. Adres: Via Manzoni, 39-41, Milano.
  • Teatro alla Scala: Stendhal’in opera izlediği opera tarihi opera binası. Adres: Via Filodrammatici, 2, Milano.
  • Civitavecchia liman şehri: Stendhal’in son yıllarında büyükelçilik yaptığı yer. Özellikle bir süre yaşadığı sokak Via del Condotti, Civitavecchia, Roma.
Stendhal’in Türkçe’ye çevrilmiş kitaplarından bir seçki.
Klimt ve ben, Viyana.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın