İtalya’nın El Değmemiş Doğası Abruzzo’da Saklı

İngiltere’nin yüksek tirajlı yayın organı The Independent, 2017 mart ayında İtalya’nın Abruzzo bölgesi ile ilgili bir makale yayımladı. Turizm umutlarını Toskana bölgesine kaptıran Abruzzo için “İtalya’nın el değmemiş son bölgesi” tanımına yer veren gazete, bakir milli parklara, kirlenmemiş tertemiz kumsallara ve sakin ortaçağ kasabalarına sahip olan bu bölgenin inanılmaz güzelliklerle dolu olmasına rağmen hala yeterince bilinmediğini dile getiriyor.

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan İtalya’nın Abruzzo bölgesi, hem deniz hem de dağ tutkunları için vazgeçilmez bir tatil yeridir.

Makaleye göre İkinci Dünya Savaşı sonrası Abruzzo’dan Amerika, Arjantin, Avusturalya’ya ağır bir göç kitlesinin hareketi belki de bu bölgenin turizm açısından gelişememesine neden oldu. Bir diğer görüş ise yetmişli, seksenli yıllarda İtalya’da pek çok bölge turizm için atılım yaparken, Abruzzo o yıllarda endüstrileşme adımları atıyordu.

Abruzzo Bölgesi’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Abruzzolular, 1876-1925 yılları arasında Abruzzo ve Molise (o tarihlerde bu iki bölge Abruzzi olarak anılmakta idi) bölgelerinden bir milyonu aşkın kişi Amerika, Arjantin, Avusturalya’ya göç etmiştir. Bu göç hareketinin %60’ı Amerika istikametlidir. (Kaynak: https://www.primadanoi.it )

2009 yılında Aquila şehrinde yaşanan 6.9 şiddetindeki depremle pek çok tarihi yapı ve kaleler onarılamaz zararlar gördü. Etraftaki kırkbeş yerleşim yerini etkileyen bu deprem üç yüzden fazla insanın ölümüne, 65.000 kişinin evsiz kalmasına yol açtı. Aquila şehri 2009’dan bu yana yaralarını sarmaya çalışıyor. Şehirde restorasyon çalışmaları, büyük iş makinaları hala gürültüyle çalışıyor; gündelik hayatın içinde artık alışılan bir durum bu…

L’Aquila şehrinde 2009 yılında meydana gelen depremin hasarları, henüz sarılmış, tamir edilmiş değil, 2019

The Independent’in Abruzzo ile ilgili yazısı, film yapımcısı Walter Nanni‘nin Abruzzo için hazırladığı kısa, tanıtım filmleri ve Nanni‘nin Abruzzo ile ilgili görüşleriyle devam ediyor.

“hazırladığımız mini tanıtım filmleriyle tüm İtalya ve dünyaya, yaşadığımız yerin olağanüstü güzelliklerine dair hikayelerini anlatmak istiyoruz. Turistlerin denize girip kıyı şeridinden bir kaç kilometre uzaklıktaki iki muhteşem dağında yürüyüş ve kayak yapabileceği, geleneksel yemek kültürünün lezzetiyle tanışabileceği bu eşsiz bölgeyi keşfetmesini istiyoruz. Abruzzo’da yapılan bir tatil, turist tuzaklarından da tamamen uzak üstelik!”

Walter Nanni, prodüktör
Walter Nanni, Abruzzo’nun Pescara şehrinden, film yapımcısı.

Nanni‘nin Abruzzo için bir Tanıtım Filmi (IT: Uno Spot Per L’Abruzzo) projesinin amacı,  ekip arkadaşlarıyla birlikte turistlerin beklediği, düşlediği, bölgeye ait geçmişi ve modern zenginlikleri birleştiren bir köprü inşa etmek aslında. Aşağıda bu proje kapsamında Abruzzo için hazırlanmış bir tanıtım filmini izleyebilirsiniz:

Meraklısına

 
 
 
 

Bir yanıt yazın