Kahramanlara Gerek Duyan Ülkeye Yazıklar Olsun

Bilimin amacı kapılarını sonsuz bilgiye açmak değil, sonsuz yanlışa bir sınır koyabilmektir.

Bertolt Brecht’in Galileo Galilei oyunundan bir alıntı.

25 Ağustos 1609, tam 411 yıl önce, Galileo Galilei 45 yaşındadır. O tarihte Venedik’te, kurşundan ve iki mercekten yaptığı teleskopununun nasıl çalıştığını ilk olarak gösterir. Bu tanıtım sonrası Venedik hükümeti, Galileo’nun çalışmasından çok etkilenir; bunun üzerine maaşını iki katına çıkarma ve hayat boyu bildiklerini öğretme teklifinde bulunur.

(1) Giulio Cesare Ferrari’nin 1863 yılında yaptığı Galileo Galilei tablosu. Esposizione triennale di Belle Arti di Bologna’da sergilenmektedir. (2) Galileo Teleskopu.

Andrea: Kahramanları olmayan ülkeye yazıklar olsun!

Galileo: Hayır! Kahramanlara gerek duyan ülkeye yazıklar olsun!!!

Bertolt Brecht’in Galileo Galilei oyunundan bir alıntı.

25 Ağustos 1609 tarihinden sonra bu teleskop sayesinde:

  • Çıplak gözle yıldızları görmek mümkün olmuştur. Artık “kainat” çok daha büyüktür!
  • Dünya ile Ay arasındaki benzerlikler ortaya çıkmıştır. Böylece Ay’ın geleneksel inanıştaki “mükemmellik” inancı sarsılmıştır. Ay, hareket etmektedir. Oluşum prensibi aynı olan Dünya neden Ay gibi hareket etmiyor olsun ki?!
  • Jüpiter’in doğal uyduları keşfedilmiştir. Galileo, bu yıldızlara, II. Cosimo de Medici onuruna “Medici Yıldızları” ismini verir.
Galileo Galilei (1564 – 1642) modern fiziğin ve teleskopik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.

İnsanlara hiçbir şey öğretemezsiniz; sadece içlerindeki keşfetme duygusuna yardım edebilirsiniz.

Galileo Galilei

Galileo Galilei, teleskopu astronomik amaçla kullanan ilk bilim adamıdır. 1609 yılında yaptığı bu teleskopla önemli gözlemlerde bulunmuş ve bu gözlemlere Yıldız Habercisi (Siderius Nuntius) adlı kitabında yer vermiştir. Onun astronomide yaptığı gözlemler, Güneş merkezli sistemi desteklediği, Aristoteles fiziğinin geçerli olmadığını kanıtladığı için oldukça önemlidir.

13 Mart 1610 tarihinde Galileo’nun kaleme aldığı kitap.

Ziyaret Önerileri

  • Pisa: Galileo’nun doğduğu ev. Adres: Via Giuseppe Giusti, 24
  • Milano: Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi’ndeki Galileo Teleskop’unun kopyası bulunmaktadır. Adres: Via San Vittore, 21
  • Floransa: Galileo’nun yaşadığı ev. Adres: Costa S. Giorgio, 19.
  • Floransa: Galileo’nun anıt mezarı. Adres: La basilica di Santa Croce, Piazza di Santa Croce, 16.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Galileo, dünyanın döndüğünü savunması, Ay’ın mutlak sabitliği fikrini yıktığı için kiliseye ters düşer ve Vatikan’da engizisyon mahkemelerinde yargılanır.

Bir cevap yazın