Melankolik ve Metafizik Ressam De Chirico

Giorgio De Chirico (Volo, Yunanistan 1888 – Roma 1978)

Ünlü ressamın tabloları içinde, bacasından dumanları tüten, çok uzaklarda mini mini kara trenler gider gelir. Ötelerde, zar zor farkedilen trenlerin varlığı, tren yollarında mühendis olarak çalışan babasını belki de bize anlatmaktadır.

Metafizik resim sanatının, fütürizmin en tanınmış, en önemli ressamlarından biri olan Giorgio De Chirico, arketipik ve efsanevi betimlemeleriyle yalnızca ressam değil; yazdığı kısa hikayeleriyle aynı zamanda bir yazardı.

Piazza d’Italia (İtalya Meydanı) serisinden bir örnek, Giorgio De Chirico, 1913.

Baron ve barones olan ebeveynleri dönemin Yeni Roma‘sı, Altın Şehri olan Costantinapolis’te, günümüz İstanbul topraklarında doğdu. Ancak İstanbul’un varlığı, ne yazık ki De Chirico’nun yaşamı boyunca hiç etkili olmadı.

De Chirico‘nun çocuk ve gençliği Yunanistan’ın Volo ve Atina şehirlerinde geçti. Floransa Güzel Sanatlar Akademisi‘nden sonra, Almanya’nın en prestijli sanat okulu Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi‘nde Arnold Böcklin‘in sembolizmi ve Max Klinger‘in eklektizmiyle tanıştı.

23 yaşında gittiği Paris’te Picasso, Max Jacob gibi sanatçılarla karşılaştı. Gauguin‘in sanatından etkilendi.

Giorgio De Chirico, Piazza di Spagna (TR:İspanyol Merdivenleri Meydanı)’ndaki atölyesinin terasında, Roma.
Atlar, Giorgio De Chirico, 1940’lı yılların başları.

Resim, büyülü bir sanattır; güneşin sıcaklığıyla ateşe dönen taşın üzerindeki bir kertenkelenin ölümsüz titreyişidir; bir uzlaşma gökkuşağıdır; parlak bir gün doğumu, kederli bir gün batımıdır; kıpırtısız bir öğle üzeri, uzayan bir gölge, durağan bir ışık, öğle vaktinin yorgun günlerindeki nekahattir ve sis ile topraktan yükselen ısının arasında buğulanmış, ağırbaşlı bir gecedir.

Giorgio de Chirico
Hektor ve Andromahi, Giorgio De Chirico, 1912.

Giorgio De Chirico’nun Eserleri Hangi Müzelerde Sergileniyor?

 • Museo Novecento, Floransa (FI)
 • Museo MAGI ‘900, Adres: Via Rusticana, 1, 40066 Pieve di Cento (BO)
 • Peggy Guggenheim Collection, Adres: Dorsoduro, 701-704, 30123 Venedik (VE)
 • Museo Carlo Bilotti, Adres: Viale Fiorello La Guardia, Roma (RM)
 • Fondazione Giorgio e Isa de Chirico (ressamın en son kullandığı atölyesi ressamın adına bir vakfa dönüştürülmüştür. Ziyaret edilebilir. Adres: Piazza di Spagna, 31, Roma (RM)
 • Museum of Modern Art, New York, USA
 • Musée National d’Art Moderne, Paris, Fransa
 • Musée d’art moderne de la Ville de Paris, Fransa
Arkeologlar isimli iki tablo, Giorgio De Chirico, 1965.

Ziyaret Önerileri

 • Ressam De Chirico, eski San Matteo Hastanesi olan Floransa Sanat Akademisi binasında eğitim gördü. Adres: Via Ricasoli, 66 Floransa.
 • Ressamın Ferrara’da kısa bir süre yaşadığı sarı bina. Adres: Via del Carbone, Ferrara
 • 56 yaşından ölümüne kadar atölyesi, Roma’ki İspanyol Merdivenleri civarındaydı.
 • Ressamın mezarının bulunduğu şapel San Francesco A Ripa Kilisesi’nde bulunmaktadır. Adres: Piazza di S. Francesco d’Assisi, 88, Roma (RM).

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Giorgio de Chirico’nun Evi ve Atölyesi, Roma.
De Chirico’nun en sevdiğim tablosu: Şövale Üzerindeki Güneş, 1973.

Bir yanıt yazın