Kuzenler Geldi Hoşgeldi! San Bartolomeo’nun İnziva Yerine Ziyaretimiz

2017 baharından yazına bizim için çok keyifli geçti; Zürih’ten, İstanbul’dan ve Bologna’dan kuzenlerimiz ziyaretimize geldi. Her biri her ne kadar farklı dönemlerde gelmiş olsa da, kuzenlerin kondisyonları gereği, onları çok yormayacak ama geçtiğimiz patikaların keyifli dağ manzaralarıyla dolu olması dolayısıyla farklı dönemlerde San Bartolomeo’nun Maiella Dağı üzerindeki inziva yerini hep birlikte ziyaret ettik.

Yürüyüş sırasında ağaçların tatlı gölgelerine sığındık bazen – Ağustos 2017
Abruzzo bölgesindeki en yeşil dağ Maiella’da katırtırnakları içindeki patika yolumuz – Nisan 2017
Camilla’nın aynalı gözlüğünde hepimizin yansıması görünüyor, Ağustos 2017

Aziz Bartolomeo Kimdir?

Bartolomeo, Hz. İsa’nın havarilerinden biri ve din uğruna derisi yüzülerek öldürülmüş bir din şehidi. Daha sonra azizlik mertebesine erişiyor. Ölümünden önce Abruzzo’da kayalar içine oyulmuş, bu inziva yerinde saklanıp tanrıya dua ediyormuş. Maiella Dağı’nda, sonradan aziz olan kişilerin saklandığı pek çok inziva yeri var ve içlerinde en etkileyicisi, en ihtişamlısı bence burası.

Aziz Bartolomeo’nun Şehit Edilmesi, François-André Vincent, 1774

İnziva yerine uzunca bir patika yoldan yürüyerek ulaşılıyor. Gidişi hafif aşağı eğimli olduğu için çok keyifli bir yürüyüş yolu.

Kedi otları, patika yolumuzu süslüyor, Maiella Dağı, Abruzzo, İtalya, Mayıs 2017
Keşiş Bartolomeo’nun inzivaya çekildiği mağaranın girişi, Maiella Dağı, Abruzzo, Ağustos 2017

Burayı her ziyaret edişimde, dik merdivenlerinden her seferinde inerken aynı heyecanı yaşıyorum: doğanın içindeki dini alanların, tapınakların o dingin atmosferi hepimizi sarıp sarmalıyor. Bu mekanlar keşişlerin, azizlerin dağlardaki kaçış noktaları, saklanma yerleri, tanrı ile başbaşa kaldıkları gizli evleri. O yüzden çoğuna ulaşım biraz zorludur.

Dik merdivenlerden inince ulaşılan kayaya oyulmuş balkon, Maiella Dağı, Abruzzo.

Maiella Dağı üzerinde gizli oyuntularda bu keşiş evlerine rastlamak mümkün ve Aziz Bartolomeo’nun saklandığı bu yer bunların arasında en kolay ulaşılanı. Kayalara oyulmuş dar ve dik merdivenlerinden indiğinizde upuzun kayalık içinde uzanan bir balkonda kendinizi bulursunuz. Bu kaya koridoru, sizi dini yapının giriş kapısına yönlendirir, dar balkondan geçerken kuş sesleri, aşağıda akan nehir ve yemyeşil bir manzara size eşlik eder.

 Zürih’ten gelen can kuzenlerle dar kayalık balkondan keşiş Bartolomeo’nun inziva evi şimdinin mini kilisesine doğru yürürken, Mayıs 2017.
Aziz Bartolomeo Vadisi’ne bakan ince uzun kaya balkonu, Maiella Dağı, Abruzzo.
İstanbul’dan gelen canım kuzenim, Nisan 2017
Bologna’dan gelen can kuzenlerimiz – Ağustos 2017
Aziz Bartolomeo Vadisi’ne açılan keşiş balkonu – Ağustos 2017

Bu dar koridorun ortasında, yukarıdaki eğimli kayadan süzülen yağmur sularının biriktiği bir havuzcuk görülür. Koridor sonunda ise sizi küçük bir kilise  bekler. Giriş kapısı üzerinde Aziz Bartolomeo’ya ait freskleri görmek mümkün.

İstanbul’dan gelen canım kuzen ve buradaki sevgili arkadaşlarımız – Nisan 2017

İnziva yerinin içi, son derece sadedir; birkaç sandalye, azize ait bir heykel, ziyaretçi defteri ve Aziz Bartolomeo’dan şifa dileyen inananların yazdıkları notlar, bıraktıkları fotoğraflar.

Maiella Dağı’nın kutsal mekanlarından biri olan Aziz Bartolomeo inziva yeri, Abruzzo’nun görülmeye değer zenginliklerinden sadece biri. Doğa yürüyüşü yapmak bir nevi meditasyondur aslında. Attığınız her adım sizi kendinize daha çok yaklaştırır. Adımladığınız patikanın sonu şayet böylesi bir inziva yerinde son buluyorsa, işte o zaman üzerinde soluklandığınız o hasır sandalyede dinlenmeyi haketmiş olursunuz.

Aziz Bartolomeo’nun İnzivaya çekildiği minik tapınak, Maiella Dağı, Abruzzo.
Geri dönüş yolu, keşiş evinden çıkış, Maiella Dağı, Abruzzo.

Abruzzo’ya ister tek başınıza, isterseniz birlikte seyahat etmenin keyifli olduğu sevdiklerinizle gelin. Geldiğinizde Aziz Bartolomeo’nun doğanın kucağında saklandığı yeri bizimle ziyaret etmeyi unutmayın.

Aheste gezi rehberimizdeki alternatif rotalardan belki de en güzeli, en yeşili, en sakini Maiella Dağı üzerindeki bu muhteşem keşiş evine bir gün yolunuzun düşmesini dileriz. İçsel yolculuğunuzun bir patikası da Abruzzo’dan geçer.

Meraklısına

  • 25 Ağustos Aziz Bartolomeo’ya adanmış gün onuruna her yıl 24-26 Ağustos tarihlerinde Roccamorice kasabasında Aziz Bartolomeo Festivali kutlanır. İnananlar, kasabadan keşiş evine kadar kafile halinde yürür, dualar edilir. Sonrasında azizin heykeli inziva yerinden alınarak kasabaya taşınır. 9 Eylüle kadar kasabanın kilisesine konuk olan heykel o gün Maiella Dağı’ndaki huzur bulduğu inziva yerine yeniden taşınır.
  • Keşiş evinin bulunduğu yerin altında Capo La Vena isimli nehir akar. Orada inananlar ayaklarını ıslatır. Suyundan içer, suyunu şifa arayanlara götürürler.
  • Abruzzo ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.
  • Aheste Gezi Rehberi, Alternatif Bir İtalya’yı facebook ve instagram üzerinden takip edebilirsiniz.
  • Abruzzo’da neler yapabileceğinize ait liste burada.
  • Tüm İtalya’ya dair seyahat önerilerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın