Abruzzo’ya Roma’dan Nasıl Gelebilirim?

Türkiye’nin herhangi bir havayolundan direkt Abruzzo Bölgesi’ne ne yazık ki şu an için direkt uçus yok. Ancak diğer Avrupa ülkelerinden Pescara (Türkçe okunuşu: Peskara) şehrindeki Uluslararası Abruzzo Havaalanı’na ulaşmanız mümkün.

İstanbul’dan alacağınız Roma uçuşu ile Roma’ya ulaştığınızda, Fiumicino Havalimanı’ndan Abruzzo şehirlerine giden otobüslerden birini tercih edebilirsiniz. Hatta önceden rezervasyonunuzu yaptırdığınız taktirde Abruzzo’ya ulaşımınız oldukça ucuza gelebilir.

Roma’daki havaalanı Fiumicino’da olduğu için Fiumicino Havaalanı olarak bilinir ama tam ismi Leonardo Da Vinci Uluslararası Havaalanı‘dır.

Roma’dan Abruzzo Bölgesi’ne ulaşım için iki otobüs firması önerebilirim:

PRONTOBUS

Abruzzo – Roma arasında çalışan köklü, güvenilir bir otobüs firmasıdır. İster Roma’ya ulaşır ulaşmaz Fiumicino Havalimanı içinden, isterseniz Roma otobüs terminali Tiburtina‘dan bu otobüslere binebilir ve Abruzzo‘ya ulaşabilirsiniz.

Roma Fiumicino’daki havaalanı içinden Abruzzo’ya devam edecek yolcuları bekleyen Prontobus otobüsü.

FLIXBUS

Abruzzo hattında yeni çalışmaya başlayan, yaptığı kampanyalarla ucuza bilet bulabileceğiniz, öğrencilerin ve çoğu yolcunun gönlünü fetheden bir otobüs firmasıdır. Ancak bagaj kurallarına harfi harfine riayet ettikleri için, şayet fazla bagajınız varsa sorun çıkarabilirler. O yüzden fazla bagaj ile geliyorsanız, ek bagaj ödemeniz olası kontrolde içinizi rahat ettirir. Bagaj kapasitesi ile ilgili bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.   

Biletinizi önceden satın almanız koşuluyla Flixbus ile 5 € gibi ekonomik bir fiyata Abruzzo şehirlerine seyahat edebilirsiniz.

Türkiye’de Kamil Koç firmasını da satın alan Avrupa ülkelerine ucuz seyahat etme imkanı sunan Alman otobüs firması İtalya’da da yaygın hizmet vermekte.

Araba Kiralama

Roma’dan Abruzzo’ya, kiraladığınız bir araçla da gelebilirsiniz. Abruzzo’nun ortaçağ kasabalarına ulaşımınız böylece daha kolay olur. Kasabalar arası otobüsler hizmet veriyor ancak saatleri çoğu zaman kısıtlı ve her kasabaya uğradığı için özel aracınızla 30 dakikada gideceğiniz yere, otobüsle uzun sürede varabiliyorsunuz.

Roma’ya varır varmaz, havaalanı içindeki araba kiralama bürolarından kiralayacağınız bir araç ile çok daha rahat ve keyifli bir Abruzzo tatili yapma imkanınız var.

Roma – Pescara Tren Seyahati

Gerek Roma Fiumicino Havaalanı içinden gerekse Roma şehir merkezinden Abruzzo’nun Pescara şehrine tren seyahati yaparak ulaşmanız mümkün.

Fiumicino’daki havaalanı içinden trene binip Pescara’ya gelmeyi planlıyorsanız farklı istasyonlarda (Trastevere, Termini, Sulmona vb) birkaç kere aktarma yapmanız gerekir. Elinizde valiziniz, sırtınızda çantanızla çok da rahat bir seyahat şekli değil bu. O yüzden havalanından direkt Abruzzo’nun şehirlerine gitmeyi planlıyorsanız otobüsü tercih etmenizi öneriyoruz.

Abruzzo’da yapacağınız tren seyahatlerinizi gündüz saatlerine denk getirirseniz inanılmaz güzel panoramik görüntülerle karşılaşırsınız.

Roma şehir merkezi Tiburtina’dan direkt Pescara şehrine tren bulabilirsiniz. Tren seyahati oldukça uzun sürdüğü için (yaklaşık 5 saat bazen daha fazla) biz Tiburtina’dan Pescara, Avezzano, Chieti için otobüs seyahatini tercih ediyoruz.

Roma’dan Abruzzo Şehirlerine Ulaşım

Abruzzo, Chieti, Pescara, Teramo ve Aquila olmak üzere dört büyük şehre ayrılan, Avrupa’nın en yeşil bölgesi ünvanına sahip. Roma şehrinden Abruzzo’nun muhtelif şehirlerine olan uzaklıkları aşağıda bulabilirsiniz:

  • ROMA TIBURTINA OTOBÜS TERMİNALİ – CHIETI ŞEHRİ (CHIETI-SCALO): 194 km  (Özel araç ile 2:00 saat, şehirlerarası otobüs ile yaklaşık 2:30 saat)  
Chieti, Abruzzo, İtalya
  • ROMA FIUMICINO HAVAALANI – AQUILA ŞEHİR MERKEZİ: 186 km (Özel araç ile 1:40 saat, şehirlerarası otobüs ile yaklaşık 2:00 saat)
Aquila, Abruzzo, İtalya
  • ROMA FIUMICINO HAVAALANI – TERAMO: 204 km (Özel araç ile 2:15 saat, otobüs ile yaklaşık 2:30 saat)  
Teramo, Abruzzo, İtalya
Fotoğrafın alındığı linkte ingilizce olarak Teramo ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Meraklısına

Bir cevap yazın