Özel Bir Rehber Eşliğinde Leonardo Da Vinci’yi Tanımak

Seçeceğiniz bir sinema koltuğunda oturarak Paris’teki Leonardo da Vinci sergisini özel bir rehber eşliğinde dolaşmak istemez misiniz? Evrensel yetenek Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yıldönümü onuruna, dünyanın en çok ziyaretçi akınına uğrayan müzesi Louvre’da, 2019 yılında bir sergi organize edildi. Bu sergide yer alan eserler, özel bir rehber eşliğinde anlatılarak bir filme dönüştürüldü.

16 Eylül 2021 tarihinden itibaren dünyada, 24 Eylül 2021’den itibaren de Türkiye’nin seçkin sinema salonlarında gösterilmeye başlanan Louvre Müzesi’nde Bir Gece: Leonardo Da Vinci isimli film sayesinde sanatçının önemli eserlerini özel bir rehber eşliğinde tanıma fırsatı yakalanmış olacak.

Filmde Da Vinci’nin bir ressam olarak kariyeri, resmi diğer tüm disiplinlerin üzerine nasıl yerleştirdiği ve kendi deyişiyle resim biliminin eserlerine hayat veren bir sanat aracına nasıl dönüştüğü anlatılıyor. Bu özel filmin çekimleri sırasında sergi küratörleriyle yapılan söyleşiler sayesinde, evrensel yetenek Da Vinci’nin sanatsal pratiği ve boyama tekniği hakkında da bilgi veriliyor.

“Evrensel Yetenek” Ne Demektir?

Leonardo Da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519), bilim insanı, filozof, mimar, ressam, heykeltıraş, sahne tasarımcısı, matematikçi, anatomist, botanikçi, müzisyen, mühendis, kaşif gibi ünvanlara sahip olan ve her bir ünvanının hakkını veren Rönesans Dönemi’nin çok yönlü sanatçılarından biridir. Bu sebeple”evrensel yetenek” olarak anılmaktadır.

Meraklısına

  • Uluslararası dört uzmanın yaptığı analizler sonucunda Leonardo da Vinci‘ye ait olduğu kanıtlanmış Salvàtor Mundi isimli tablo, New York’ta düzenlenen bir açık arttırma ile 2017 yılında, 450,3 milyon dolara Abu Dhabi Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından satın alınmıştır. Bu tablo, bugüne kadar satılmış en pahalı sanat eseridir!
  • Leonardo Da Vinci”nin gençken Andrea del Verrochio’nun atölyesinde resim tekniğini geliştirdiği dönemlerde 7 x7 cm’lik minicik bir kağıda Gümüş Nokta Tekniği (IT: Punta d’Argento) ile çizdiği “Ayı Başı” eskizi, geçtiğimiz gün Londra’da açık arttırmada 10.327.845 euro‘ya satıldı.

İtalya’da Ziyaret Edebileceğiniz Leonardo Da Vinci Müzeleri

  • Leonardiano Vinci Müzesi, Adres: Piazza Leonardo da Vinci, 26, 50059 Vinci, Floransa.
  • Leonardo Da Vinci’nin Doğduğu Ev, Adres: Via di Anchiano, 50059 Vinci, Floransa.
  • Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, Adres: Via San Vittore, 21, Milano.
  • Leonardo Da Vinci Müzesi, Adres: Via del Castellaccio, 1r, 50121 Floransa.
  • Leonardo Da Vinci Müzesi ve Sergisi – Bir Dahinin İcatları, Adres: Piazza della Cancelleria, 00186 Roma.
  • Leonardo Da Vinci Müzesi, Adres: Piazza del Popolo, 12, 00187 Roma.
  • Leonardo Da Vinci Müzesi, Adres: Campo S. Rocco, 3052, 30125 Venedik.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın