Steve McCurry’nin Bitimsiz İtalya Aşkı

Afgan Kızı (1985) fotoğrafıyla tanınan, Magnum fotoğrafçılarından Amerikalı Steve McCurry‘nin yolu, fotoğraf sergileri sayesinde sık sık İtalya’ya düşer.

İyi ve dolu dolu yaşamak, İtalyanların yaşam felsefesi. Bu zor günlerde dahi içlerindeki yaşam sevincini kaybetmediler. Son iki aydır, İtalyan ruhu dikkatimizi çekti ve saygı uyandırdı. Dünyanın kovid-19 mücadelesinde, İtalyanlar böylesi hayal edilemez bir trajedi karşısında fedakarlık ve cesaret gösterdiler ve bu zorlukların üstesinden gelip zaferle çıkacaklarından kimsenin şüphesi yok.

Yukarıdaki sözler McCurry’e ait; İtalya’ya Övgü (EN: Tribute to Italy) isimli videosunun giriş cümleleri. Video boyunca Puccini‘nin Nessun Dorma (TR: Kimseler Uyumasın) isimli eserini Boris Fadul‘un yorumuyla enstrumental olarak dinliyor ve Steve McCurry’nin İtalya’da çektiği fotoğrafları izliyoruz.

Videoda dünyaca ünlü İtalya hayranlarının, İtalya üzerine söyledikleri cümleler de yer almakta:

Dünya senin olsun; İtalya bana kalsın.

Giuseppe Verdi

İtalya, hayatının geri kalanını geçirmek için dönmeyi düşlediğin yerdir.

Anna Akhmatova
Steve McCurry, Aosta Vadisi, 2016

Hepimiz seyyahız ve hepimizin aradığı yer İtalya!

J. W. von Goethe

Duyuru

17 Ocak- 13 Nisan 2020 tarihleri arasında, Monza‘daki Arengario Binası’nda, kuratörlüğünü Biba Giacchetti, Roberto Cotroneo‘nun üstlendiği, Steve McCurry‘e ait gerçekleştirilmesi planlanan sergi ne yazık ki koronavirüs yüzünden alınan karantina kuralları gereği ziyarete açık değil.

Steve McCurry Kimdir?

Sokak ve savaş fotoğraflarıyla yaşamı belgeleme üzerine çektiği fotoğraflar dünyada olup bitenleri tüm çıplaklığıyla serer gözler önüne. McCurry kılık değiştirerek Afganistan-Pakistan sınırında Rus işgali öncesi fotoğraflar çeker ve Robert Capa Yurtdışından En İyi Fotoröportaj dalında altın madalya kazanır. Sonrasında uluslararası çalışmalarına farklı ülkelerde çektiği fotoğraflarla devam eder: İran-Irak sınırı, Beyrut, Kamboçya, Filipinler, Afganistan ve Körfez Savaşı boyunca savaşın insan yüzüne yansımalarını fotoğraflar.

Fotoğraflarıyla pek çok ödüle layık görülmüştür. Ödüllü Fransız yönetmen ve prodüktör Denis Delestrac ile 2003 yılında İnsan Durumunun Yüzü (EN: The Face of the Human Condition) isimli bir belgesel çekmiştir.

2011 yılında Pirelli Takvimi‘nin çekimlerini gerçekleştirmiştir.

McCurry’nin İtalya’da Aldığı Ödüller

  • Ambrogino D’oro Ödülü, Milano (2009)
  • Prix LiberPress Ödülü, Girona (2011)
  • Silahsızlandırmayı Savunan Gazeteciler Arşivi Ödülü, Barış için Altın Güvercin Dalı, Bologna (2018)
  • Flaiano Ödülü, Kariyer Dalı, Pescara (2019)

Bir yanıt yazın