Bir Gondolcunun Güncesi – Venedik

Venedik’teki Gallerie dell’Academia’da, ünlü İtalyan ressam Gentile Bellini’nin 1500 yılına tarihlenen Venedik Kanalı’na Düşen Aziz Lorenzo’nun Haçı’nın Mucizesi isimli tablosunda gondolları görürüz. Bu tablodan da anlaşılacağı üzere, geçmişten günümüze kadar Venedik’in meşhur kanalları arasında en çok tercih edilen ulaşım aracı gondollar olmuştur ve gondolların tarihi oldukça eskiye uzanmaktadır.

Venedik Kanalı’na Düşen Aziz Lorenzo’nun Haçı’nın Mucizesi, Gentile Bellini, Gallerie dell’Accademia’da görülebilir. Tarih: 1500, Ölçüler: 323 x 430 cm.

Fransızlar en kötü/ çekilmez müşteriler! Napolyon olmasaydı, Venedik hala Serenissima olarak gelmiş geçmiş en antik cumhuriyet olarak varlığını sürdürecekti. Napolyon zamanında kiliseleri, tarihi yapıları, yerine yenilerini yapma bahanesiyle yerle bir ediyorlardı -ki sanat eserlerini çaldıkları belli olmasın!!!

Stelvio Costantini, Venedik’te Goldolcu, Il Giornale’de yayınlanan röportajdan alıntı, 28 Mayıs 2006.

Venedik’in yaklaşık 180 yedek, 433 faal gondolcusu var. Geçmişte babadan oğula geçen bir meslek olan gondolculuk artık okulu olan bir meslek ve bir goldolcu olabilmek için:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • bu dala özel bir okula gitmek,
  • ikinci bir yabancı dil bilmek,
  • Venedik’in tarihine ve kültürüne hakim olmak,
  • gondolu ustaca manevralarla yönetme yetisine sahip olmak ve
  • cankurtaran sertifikası almak gerekiyor.

2006 yılında 61 yaşında olan Stelvio, 14 yaşından beri godolculuk yapıyormuş. Babasının bir gondolcu olduğunu söyleyen Stelvio’nun oğlu da şimdilerde aynı işi yapıyormuş. Gondolculuk tıpkı padişahlık gibi babadan oğula geçiyor demek…

Venedik’te goldolcular. Fotoğraf inGondola sayfasından alınmıştır.

Bir gondolun dümen palası, “tarak” (IT: Pettine) olarak biliniyor ama gondolcular arasında dolfin olarak isimlendiriliyor. Gondol dümeninin formu Venedik’teki 6 bölgeyi/ yeri ve La Giudecca adasını sembolize ediyor. Bir gondolun maliyeti, dekorasyonuna, işçiliğine bağlı olarak 25.000 € – 50.000 € arasında değişiyor. Goldolcumuz Stelvio, 51 yıllık goldolculuk mesleği boyunca tam 3 gondola sahip olmuş.

Gondolcuların dolfin dediği gondol dümeninin formunun ilham aldığı belediyeler ve Giudecca Adası.

Venedik Karnavalı biz gondolcular için sihirli bir atmosferden ziyade tam bir kabustur. Hollandalılar karnaval dönemi boyunca her gece sarhoş olurlar; souvenir’leri çalarlar ve park etmiş gondolları boş bira şişeleri ve metal kutularıyla doldururlar.

Stelvio Costantini, Venedik’te Goldolcu, Il Giornale’de yayınlanan röportajdan alıntı, 28 Mayıs 2006.

Venedik rüyalarımızı serenad yapan, İtalyanca operalar şakıyan gondolcular süslemez mi? Stelvio’nun babası da gondolu türlü manovralarla ustaca yönetirken turistleri hayran bırakan sesiyle şarkılar söylermiş. Ama Stelvio babasına çekmemiş…

Stefano Lorenzetto’nun Il Giornale gazetesinde 28 Mayıs 2006 yılında yayınlanan, gondolcu Stelvio Costantini ile yaptığı röportajın unutulmaz fotoğrafları. Teşekkürler Stefano Lorenzetto.

2011 yılının Paskalya Günü’nde sürpriz bir şekilde iki gondolcu, Venedik’teki tüm turistlere İtalyanca şarkılar, operalar söyleyerek unutulmaz anlar yaşattı. Venedik tatiliniz sırasında şanslıysanız böylesi gondolculara denk gelebilirsiniz!

Venedik Goldolcularına Dair Herşey

  • Gondolculara ait 6000’den fazla görsele ulaşmak için buraya tıklayınız.
  • Geçmişte Venedik zenginlerinin her birinin renkli renkli, süslü mü süslü gondolları varmış. 1562 yılında yayınlanan bir kararname gereği hem şehrin içindeki ahengi bozmamak hem de zenginlik göstergesi olan abartılı süslemeleri engelleyip gondollar arasında eşitlik sağlamak amacıyla tüm gondolları siyaha boyama zorunluluğu getirilmiş. Gondolların renginin, efsanevi anlatılarda geçen cüzzam veya yas tutmayla hiçbir bağlantısı yok.
  • Gondollar şekil olarak asimetrik bir forma sahiptir. Bunun nedeni, tek bir gondolcu, gondolun arka sağında, ayakta gondolu yönettiği içindir. Gondolun dengesini sağlamak amacıyla, gondolcunun ağırlığı göz önüne alınarak herbir gondol asimetrik olarak inşa edilmektedir.

Bir yanıt yazın