Uffizi Müzesi Ziyaretçilerine Kavuştu

Floransa’daki Uffizi Sanat Galerisi (IT: La Galleria degli Uffizi), COVID-19 sürecinde, 85 gün boyunca kapalı kalmıştı. İtalya’nın üçüncü evreye geçişi ile gevşetilen karantina kurallarından belki de en güzeli, Uffizi’nin ziyaretçilerine yeniden kavuşması oldu.

Neredeyse üç aydır Uffizi kapalı kaldı. Burada sergilenen eserler İtalyanlar’a aittir ve ulaşılabilir olmalıdırlar. Bu yüzdendir ki, Uffizi’yi yeniden İtalyanlarla buluşturma gerekliliği ve ihtiyacı vardır.

Eike Schmidt, Uffizi Sanat Galerisi Müdürü
Michelangelo Merisi da Caravaggio, Medusa Başlı Kalkan, 1598, Uffizi Sanat Galerisi, Floransa.

Floransa’ya yolu düşen her sanat-sever mutlaka Uffizi Sanat Galerisi’ne bugünkü ismiyle Heykel ve Resim Eserleri Galerisi’ne uğrar. UNESCO Dünya Mirası arasında yer alan Uffizi Sanat Galerileri bünyesinde toplam dört önemli galeri bulunmaktadır:

  • Galleria delle Statue e delle Pitture (TR: Heykel ve Resim Eserleri Galerisi)
  • Corridorio Vasariano (TR: Vasari Koridoru)
  • Palazzo Pitti (TR: Pitti Sarayı Koleksiyonu)
  • Giardino dei Boboli (TR: Boboli Bahçesi)

Yukarıdaki dört sanat galerisi, sayı ve kalite bakımından dünyanın en önemli eserlerini barındırmaktadırlar. En göz alıcı Raffaello ve Botticelli eserlerine ait koleksiyonlar bu galerilerde sergilenmektedir. Ayrıca bu galeriler Giotto, Tiziano, Pontormo, Bronzino, Andrea Del Sarto, Caravaggio, Dürer, Rubens ve daha nice sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadırlar.

Uffizi Sanat Galerisi Avlusu, Floransa.

Koronavirüs acil durum süreci boyunca, gerek Uffizi’nin web sayfası gerekse sosyal ağlar üzerinde sanat eserlerini ziyaret edilir kıldık. Ancak dijital ortamda gerçekleştirilen ziyaretler, buraya gelip eserleri yakından görüp duyulan heyecanı tattırmıyor.

Eike Schmidt, Uffizi Sanat Galerileri Müdürü
Eike Schmidt, Uffizi Sanat Galerisi Müdürü

2019 yılında İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Uffizi Sanat Galerisi’ni 2.361.732 kişi ziyaret etmiş. Şanssız başlayan 2020 yılında, COVID-19 acil durum karantina sürecinde 85 gün kapalı kalan galeri nihayet alınan önlemlerle yeniden açıldı. Böylece dünyanın en önemli sanat eserleri ziyaretçileriyle yeniden buluştu.

Dokuz yüz ziyaretçi kapasitemizi, sosyal mesafeyi koruma kuralları gereği dört yüz elli kişiye indirdik. Galeri girişlerimizde termo-kameralar sayesinde yüksek ateşe sahip ziyaretçilerimiz hemen tespit edebilebilecek. Ayrıca giriş, çıkışlarda ve ziyaret süresince geçilen belli başlı stratejik noktalarda el hijyen jelleri bulunmakta, ziyaret süresi boyunca uyarı panolarımız ziyaretçilerimize uyulması gereken kuralları hatırlatmakta.

Eike Schmidt, Uffizi Sanat Galerileri Müdürü
Sandro Botticelli, Afrodit’in Doğuşu, 1485-1486, Uffizi Sanat Galerisi, Floransa.

Ziyaret Önerilerimiz

  • Uffizi Sanat Galerisi, Adres: Piazzale degli Uffizi, 6, Floransa. Giriş Ücreti: 20 €
  • Palazzo Pitti (TR: Pitti Sarayı Koleksiyonu). Giriş Ücreti: 16 €
  • Giardino dei Boboli (TR: Boboli Bahçesi). Giriş Ücreti: 10 €

Önemli Not

Her üç galeri için üç gün geçerlilik süresine sahip olan toplu bir bilet almak ve bu üç galeriyi 8 € indirimle ziyaret etmek mümkün.

Üç galeri için ödenecek tek bilet ücreti: 38 € (Üç gün geçerlidir.)

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın