Venedik’teki O Balkon – Anna’nın Vedası

Dördüncü Haçlı Seferi sonrası, 1204 yıllarında, zamanın Costantinapolis’i, bugünün İstanbul’undan elde edilen ganimetlerle Venedik şehri daha da zenginleşiyor. Dünyanın gözünde yeni bir imaja sahip olan Venedik’teki özel ve kamu binaları bu zenginliği ve ihtişamı yansıtmaya başlıyor.

Venedik Cumhuriyeti (697-1797), bir liman şehri cumhuriyetiydi ve Serenissima (TR: adalet ve huzur dolu) ismiyle anılmaktaydı. 14.yüzyıl sonlarında başlanan ve 15.yüzyıl başında biten, Costantin Priuli tarafından gotik detayları barındıran Palazzo Priuli, o zengin, refah, huzur dolu şehrin, en güzel konaklarındandı. Bu konak, Venedik’te San Severo Deresi üzerinde bulunmaktadır.

San Severo Deresi tarafından Priuli Konağı, Venedik
Palazzo Priuli’ye ait booking.com üzerinde görülen fotoğraflardan bir derleme.

Konak, yapıldığı dönemde ve bu yüzyılda dahi son derece görkemlidir. Öylesine ki, Venedik’te Büyük Kanal üzerinde görülen, bugün Galleria Franchetti olarak müze işlevi gören Ca’ D’oro Konağı‘na ilham veren detayları gizlemektedir.

Priuli Konağı, 1866 yılında Viyanalı ressam Ludwig Johann Passini tarafından suluboyaya aktarılır. Tabloda, büyük bir aşkla evlendikten bir yıl sonra tüberkolozdan kaybettiği, çok sevdiği karısı Anna, Priuli Konağı’nın gotik pencereli köşe balkonunda oturmaktadır.

Ludwig Johann Passini, Priuli Konağı’nın köşe balkonunda eşi Anna’yı resmeder.
Venedik, 1866

Aynı balkonda, Passini’nin bakış açısıyla aynı açıdan bir fotoğraf çektirmek bugün hala mümkün. İtalya’yı İtalya yapan işte budur! Ressamın Venedik’e dair diğer resimlerini de inceleyecek olursanız bu tabloların içinde gezinmenin hala mümkün olduğunu farkedeceksiniz. O köprüler yıkılmadı; o gondollar hala seferlerinde, Anna Passini‘nin oturduğu o balkona hala çıkmak mümkün hatta o odada uyumak da…

Meraklısına

  • Google haritada işaretlenen Priuli Konağı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın