Bernie Sanders İtalya’da da Mem Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak 2021 tarihindeki yemin töreninde Vermont senatörü Bernie Sanders da Ekonomi Komisyonu Başkanı olarak yemin etmek üzere katlanan sandalye üzerinde yerini almıştı. Ancak derdi yemin töreni sırasında üşümemekti; ellerinde el-yapımı sıcacık yün eldivenleri ve kocaman paltosuyla pek de elegant olmayan giyimiyle yemin sırasını bekledi.

Sanders’in 1970’lerin kır kayağı eldivenlerinin, kaykılışının, kollarını kavuşturuşunun, kalabalıktan fiziksel olarak izole oluşunun uyandırdığı etki “katıldığı partiden dışlanmış kişi” havası değil; “partiye katılmakla ilgilenmeyen kişi” havasıydı.

Naomi Klein, The Intercept, 22 Ocak 2021

Beklerken tüm dünya yeni başkan Joe Biden’ın yemin törenini canlı izlemekte ve her nedense tören boyunca dünyanın tüm ilgisi Bernie Sanders’ın oturuşuna, giyimine -özellikle de el örgüsü yün eldivenleri üzerine kaydı.

O andan itibaren Bernie, kim nerede olmasını isterse oraya gitti…

Elbette İtalya’ya da geldi!

Viral olacağımı bilmek mi?! Ben sadece kendimi sıcak tutmaya çalışıyordum…

Bernard Sanders, Vermont Senatörü, Biden Hükümeti Ekonomi Komisyonu Başkanı
Bernie, Venedik‘te gondola binmese olmazdı. İşte Bernard Sanders Venedik’te!
Bernie Roma’da.

Neden milyonlarca kişi, Bernie’nin yün eldivenlerinin konuştuğu dille bağ kuruverdi? Pandemi hezeyanı mıydı bu –hepimiz kendi toplumsal yalıtılmışlığımızı törendeki en izole kişiye mi yansıtıyorduk?

Naomi Klein, The Intercept, 22 Ocak 2021
Bernie, ünlü İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu isimli tablosundaki Venüs oldu.
Liguria Bölgesi Başkanı Giovanni Toti de Genova’nın De Ferrari Meydanı (IT: Piazza De Ferrari)’nda ölümsüz ikon Bernie ile otururken.
Bernie, Abruzzo’nun en güzel ortaçağ kasabalarından biri olan Guardiagrele’de Santa Maria Maggiore Kilisesi duvarında, kasabanın diğer yaşlıları gibi oturuyor.
Bernie, Puglia’da, Harran ile kardeş şehir olan Alberobello‘daki trulli önünde.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın