Uzun Sofralar Etrafında Bitmeyen Sohbetler – Parrozzo

İtalya’da filmlerine hayran olunan ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in hemen hemen her filminde lezzetli tabaklarla süslü upuzun masaların etrafında kalabalık sohbetlerin döndüğü sahneler yer alır. İnanın bana o masalardaki o gürültülü sohbetler, o kahkahalar film icabı değil!

Cahil Periler (IT: Le Fate Ignoranti), Ferzan Özpetek, 2001.
Şans Tanrıçası (IT: La Dea Fortuna), Ferzan Özpetek, 2019.
Serseri Mayınlar, (IT: Mine Vaganti), Ferzan Özpetek, 2010
Bir Ömür Yetmez (IT: Saturno Contro), Ferzan Özpetek, 2007

Nonna’mızın (anneannemizin) taze makarnalı, domates soslu, tatlılı geleneksel pazar günü öğle yemekleri, adeta Ferzan’ın filmlerinden fırlamış gibidirler; tek farkı öğle vakti oturulan masadan akşamüzeri kalkılması ve masadaki her yemeğin tadının damağımda kalmasıdır…

2021 yılına girerken, Türkiye’de yeni bir gastronomi dergisi çıktı: Bon Appetit. Bu derginin ilk sayısına özel ünlü İtalyan şair Gabriele D’Annunzio‘nun “Tüm tatlıların en lezzetlisi” dediği alternatif bir İtalya tarifi paylaştım.


Abruzzo bölgesinin meşhur Noel tatlısı minik Parrozzo’lar (Parrozzini). Bon Appetit Dergisi’nin ilk sayısında tarifini bulabilirsiniz.

Trendyol, Hepsiburada, n11, İstanbul Kitapçısı, Gittigidiyor’dan sipariş verebilir; Alsancak Yakın, Kırmızı Kedi ve Çeşme’de Alaçatı Kitabevi’nden Bon Appetit Dergisi’ni satın alabilirsiniz.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın