Bir İtalyanın İstanbul Aşkı: Leonardo De Mango

II. Abdulhamit döneminde İstanbul’a gelen ve ömrünün 47 yılını İstanbul’da geçiren İtalyan ressam Leonardo De Mango (1843-1930), Beyoğlu’ndaki stüdyosunda İstanbul gündelik yaşamına ait pek çok resim yapmıştır. Bunlardan biri, Büyükada Limanı (Marina di Prinkipo) isimli tablosu, 1928 yılında İtalya’dan gelen bir hükümet yetkilisi tarafından satın alınmış ve şimdilerde Roma’daki Parlamento Binası Palazzo Chigi‘de bulunan 14 salondan birinde asılıdır.

Eserleri, özel koleksiyonistler ve çeşitli sanat galerilerinde, müzelerde muhafaza edilmektedir. Yirmiden fazla De Mango tablosunu İstanbul’daki Garibaldi Evi‘nde (Società Operaia Italiana) görebilmek mümkündür.

Haliç, Leonardo De Mango, 1884

De Mango, saygın, ressamlığıyla gurur duyan, asaletli biriydi. Ardında bıraktığı ailesiyle ve doğduğu Adriyatik Denizi kıyısındaki mavi kasabasıyla olan bağını erkek kardeşi Carlo ile aralıksız devam eden mektuplaşmaları sayesinde hiç koparmadı.

29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte, İstanbul’daki sanat ve kültür aktiviteleri yeni başkent Ankara’ya yönelmeye başlar. Bu dönemde, Türk Resim Sanatı‘ndaki gelişmelerden ve sanat camiasından uzak kalan İtalyan ressam, ilerleyen yaşının dezavantajıyla resim dersi vermek için öğrenci bulmakta zorlanır ve yaşamının son yıllarında ekonomik sıkıntılar çeker.

Seksen sekiz yıllık ömrü boyunca hiç evlenmez ama hep bir aile kurma özlemiyle yanıp tutuşur. İstanbul’da yaşadığı, neredeyse yarım asırlık süreçte yağlı ve suluboya teknikleriyle 1500 civarında resim yaptığı tahmin edilmektedir.

Fenerbahçe Deniz Hamamı, 1922

Leonardo, o kadar çok sevmiştir ki İstanbul’u, Şişli’deki Feriköy Katolik Mezarlığı (Pangaltı Fransız Latin Katolik Mezarlığı)’nda, İstanbul’un koynunda yatar hala…

Seyahat Önerilerimiz

  • Bisceglie, ressamın doğduğu, mavi bayraklı kıyılarıyla ünlü Puglia Bölgesi’nin en güzel kasabalarından biri,
  • Garibaldi Evi Adres: Asmalı Mescit, Perukar Çk. No:2, 34430 Beyoğlu/İstanbul
  • Pangaltı Fransız Latin Katolik Mezarlığı Adres: Cumhuriyet, Teyyareci Fehmi Sk. No:9, Şişli/İstanbul

Meraklısına

Bir yanıt yazın