Giotto’nun Devrimci Freskleri Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesinde

UNESCO’nun 44. Genel Toplantısı, bugünlerde Çin’in Fuzhou şehrinde gerçekleştirilmekte. Bu pazar, İtalya adına UNESCO’dan gelen çok sevindirici bir haberle uyandık: toplantıda açıklanan UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne Padova şehrinde bulunan Scrovegni Şapeli‘ndeki ve Palazzo della Ragione‘deki Freskler Serisi dahil edildi. Aynı toplantıda, İtalya’dan Montecatini Kaplıcaları da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklendi. Böylece İtalya, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan sayısı elli yediyi bulan kültürel ve doğal zenginlikleri sayesinde listede birinci ülke konumuna geldi!

Scrovegni Şapeli iç mekanında görülen Giotto’ya ait fresk serisi. Fotoğraf Padova Belediyesi’ne aittir.

Pandemi nedeniyle bu sonucu bir yıldan fazla beklemek zorunda kaldık, ancak duyuru sırasında hissettiğim duygu muazzamdı. Bu, Padova’nın sanat tarihi alanında oynadığı önemli rolün, aynı zamanda bu freskler serisini başarılı bir şekilde önermek için sahip olduğumuz sezgi ve cesaretin yanısıra bu şaheser fresklere ev sahipliği yapan anıtsal komplekslerin ve yapıların sahipleriyle yaptığımız işbirliği yeteneğinin tanınmasıdır.

Sergio Giordani, Padova Belediye Başkanı.

Padova’daki Scrovegni Şapeli‘ne girdiğinizde 14. yüzyılın ilk yıllarında Giotto tarafından yapılmış freskler karşınıza çıkar. Şapelin dört duvarı ve tavanı fresklerle doludur. Giotto geometrik olarak karelere ayırdığı her bir bölüme İncil’den anlatılan dini hikayeleri birer film şeridi gibi resmetmiştir.

Scrovegni Şapeli iç mekanında görülen 14. yüzyıla ait freskler ünlü İtalyan ressam Giotto tarafından yapılmıştır.

Freskler Şehri Padova aslında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ilk kez 1997 yılında Botanik Bahçesi ile girmişti. Dünyanın en eski botanik bahçesine sahip olarak listede bulunurken şimdi 14. Yüzyıl Freskler Serisi ile adından sözettirecek.

İtalya’nın kültürel liderliğini güçlendiren, ulusal kültürel mirasın genişliğini yeniden teyit eden ve sahip olunan değerlerin toplumlar tarafından tanıtılmasını ve korunmasını tanıyan bir değerlendirme olmuştur.

Dario Franceshini, Kültür ve Turizm Bakanı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin birinci sırasındaki ülke ünvanına sahip İtalya’yı ziyaret etmek için artık hiç bir neden kalmadı! UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde İtalya sınırları içinde şu an itibariyle elli yedi yer bulunmaktadır.

Meraklısına

Padova, Veneto Bölgesi‘nde bulunuyor. Bu bölgede dokuz adet UNESCO Dünya Mirası bulunmakta:

  • Dolomiti Dağları,
  • Botanik Bahçesi, Padova,
  • 14. Yüzyıla Ait Freskler Serisi, Padova,
  • Venedik ve Lagünü,
  • Verona şehri,
  • Vicenza ve Palladio Villaları,
  • Alpler’deki Tarih Öncesi Yerleşim Yerleri,
  • Conegliano Valdobbiadene’nin Prosecco Tepeleri,
  • 16-17. Yüzyıl Venedik Savunması’na Ait Yapılar, Eserler.
Sanat Tarihçi Stefano Zuffi’nin Scrovegni Şapeli’ndeki freskleri detaylarıyla incelediği kitabını buradan satın alabilirsiniz.
UNESCO, twitter hesabından bu mutlu haberi “Bravo!” olarak duyurdu.

Bir yanıt yazın