Dünyanın İlk Helikopteri ve Özgürlüğün Simgesi Vespa Scooter

1954 yılında üç Oscar kazanan Roma Tatili olarak dilimize çevrilen Vacanze Romane filmi sayesinde Vespa’lar İtalya’nın kült simgelerinden birine dönüştü. İlk Vespa modelini tasarlayan kişi, helikopterlere hayran, motosikletleri sevmeyen havacılığa gönül vermiş dahi bir mühendisti. İtalya’da yaşadığım bölge Abruzzo‘da doğan Corradino D’Ascanio, Vespa’ların üretildiği Piaggio firması için, Enrico Piaggio’nun ricası üzerine ilk model 98’i tasarladı.

Audrey Hepburn ve Gregory Peck, Roma Tatili filmi boyunca Vespa’nın ilk modeli 98 cc.’nin üzerinde Roma’nın en turistik meydanlarında, sokaklarında cirit atmışlardı. Bu film sayesinde Vespa 98, İtalyanlar ve tüm dünya tarafından artık kült bir simgeye dönüştü.
Abruzzolu mühendis Corradino D’Ascanio‘nun tasarımıyla ilk Vespa, 23 Nisan 1946 yılında patentini aldı ve Piaggio tarafından 1946-1948 yılları arasında iki seri olarak üretildi.

Vespa Scooter’lar 1946 yılından günümüze kadar dünyada 18 milyondan fazla üretildi. Abruzzo’da Popoli kasabasına gittiğimde, bir binaya montelenmiş mermerin üzerinde 1 Şubat 1891 yılında o evde Corradino D’Ascanio’nun doğduğu yazıyordu:

Bu evde 1 Şubat 1891’de

Corradino D’Ascanio doğmuştur.

Cömert ve Pratik Zekaya Sahip Bir Adam,

Tasarımcı.

1930’da Dünyanın İlk Helikopterini,

1946’da İlk Moto-Scooter’ı Gerçekleştiren Kişi.

Popoli Halkı O’nu Takdir Ediyor ve O’na Müteşekkirdir.

Popoli, 20 Nisan 1986
Abruzzo Bölgesi’ndeki Popoli kasabasında 1 Şubat 1891 yılında dünyanın ilk helikopterini ve ilk scooter Vespa’yı tasarlayan mühendis Corradino D’Ascanio doğdu.

Havacılığa Gönül Vermiş Dahi Bir Mühendis – Corradino D’Ascanio

Hayallerin suya düşmesine asla izin verilmemeli!

Corradino D’Ascanio, Modern Helikopterin Prototipini Yapan ve İlk Vespa’yı Projelendiren Mühendis.

Konumuz ilk scooter tasarımı olsa da, Corradino D’Ascanio’nun dünyadaki ilk helikopteri tasarladığını da vurgulamak gerekiyor. Henüz 15 yaşındayken, Wright Kardeşler’in ilk uçuşlarını gerçekleştirdikleri tarihten yalnızca üç yıl sonra evin çarşaflarıyla hazırladığı kanatlarla (IT: Deltaplano) Hezarfen Ahmet Çelebi gibi bir uçma denemesi bile yapmıştır.

Corradino D’Ascanio 1926 yılında tasarladığı D’AT3 modeli helikopterini inşa etmiş ve 1930 yılında havalandırmayı başarmıştır. Test uçuşları Ciampino’da gerçekleştirilmiştir. Bu test uçuşlarına ait görüntüleri buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.
1984 yılında Roma’da Kolezyum’un ortasında İtalyan Endüstrisi 1919-1939 Sergisi kapsamında Corradino D’Ascanio’nun helikopteri sergilenmiştir.
En başta Vespa Scooter’ların ilk modelini tasarlayan mühendis Corradino D’Ascanio; soldan ikinci fotoğrafta Roma Tatili filminin oyuncuları Audrey Hepburn ve Gregory Peck; soldan üçüncü ve dördüncü fotoğraflarda artık Vespa’ların İtalyanların gündelik hayatında vazgeçilmez kült bir nesneye dönüştüğü görülüyor.

Ziyaret Önerileri

  • Piaggio Müzesi, her salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri ziyaret edilebilir. Bilet fiyatı 5€’dur. Adres: Viale R. Piaggio, 7 – 56025 – Pontedera (PI).
  • Corradino D’Ascanio Müzesi pazartesiden cumaya 09:00-13:00 saatleri arasında ÜCRETSİZ olarak ziyaret edilebilir. Haftasonları ve festival günlerinde özel rica üzerine müzeyi açabilirler. Adres: Corso Antonio Gramsci, 75, 65026 Popoli (PE).

Meraklısına

Facebook üzerinde Alternatif Bir İtalya’nın interaktif grubu İtalya Seyahat Fırsatları‘nda Vespa’lara ilişkin paylaşıma gelen ve hakikaten çok güzel bir detayın altını çizen değerli üyemiz Elif Erturanzade’ye teşekkürlerimle. Yorum Tarihi: 1 Şubat 2022.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Bir yanıt yazın