İtalyan Sinemasının Unutulmaz Komedyeni Alberto Sordi

15 Haziran 1920 yılında Roma’nın Trastevere bölgesinde, müzisyen bir babanın ve öğretmen bir annenin dördüncü çocuğu olarak doğdu. Birkaç sene önce doğan, ne yazık ki ancak birkaç gün yaşayan ağabeyinin ismini tüm ömrü boyunca gururla taşıdı.

İtalyan Sineması’nın en önemli oyuncularından biri olan Alberto Sordi, iki yüzden fazla filmde oynadı. Ugo Tognazzi, Vittorio Gassman, Nino Manfredi, Totò gibi komedyenler arasında sayılmaktadır. Üne kavuşmadan önce yardımcı oyunculuk, dublaj gibi işlerde çalıştı.

100 Unutulmaz İtalyan filminden biri olan, 1954 yılında çekilen “Roma’da Bir Amerikalı” (IT: Un Americano a Roma) filminden bir sahne. İtalya’yı ziyaret eden herkes Alberto Sordi’yi ismen tanımasa bile bu posteri bilir.

İtalyanlar Alberto Sordi’nin ismini duyduklarında yüzlerinde bir tebessüm belirir. Ünlü aktörün oynadığı filmlerden akıllarında kalan sahneleri birbirlerine anlatmaya başlarlar. Hatta İtalya’ya ilk geldiğim, İtalyancayı ilk öğrendiğim yıllarda izlediğim Il Marchese di Grillo isimli film benim bile aklımdan hiç çıkmadı; hatta zaman zaman bazı sahneleri eşime canlandırırım, birlikte güleriz….

Unutulmaz oyunculuğuyla Alberto Sordi, Il Marchese del Grillo (TR: Markiz Grillo), 1981.

Alberto Sordi’nin Evi Ziyaretçilerini Bekliyor

2020 yılı, ünlü aktörün doğumunun 100. yıldönümü ve bu sebeple Campidoglio’da (Roma), doğumgünü onuruna 15 Haziran’da bir seremoni gerçekleştirildi ve Alberto Sordi hayranları için bir süpriz açıklandı: 16 Eylül 2020- 31 Ocak 2021 tarihleri arasında Alberto Sordi’ye adanmış bir sergi, şimdi müze olan evinde ziyaret edilebilecek. Sergi için şimdiden 18.000 kişi rezervasyon yaptırmış durumda.

Villa di Caracalla olarak adlandırılan evin girişi Appia Antica‘ya doğru bakar ve Terme di Caracalla manzaralıdır. Bu villada erkek ve kız kardeşiyle yaşayan Alberto Sordi, hayattayken sahip olduğu pek çok araziyi bazı okul ve enstitülelere bağışlamıştır. Hiç evlenmeyen ve çocuk sahibi olmayan ünlü aktör, elli yıl yaşadığı bu koskocaman evde filmlerindeki gibi komik değildir. 1972 yılında kızkardeşinin kaybı, onu derinden sarsar ve o yıla kadar yapılan ev partilerine son verilir. O, tüm ömrü boyunca Roma’da yaşamayı seçen, Roma’ya aşık bir Romalı olarak kalmıştır!

Roma’dan vazgeçemeyen Romalı ünlü aktör Alberto Sordi, tüm oyunculuk hayatı boyunca pek çok ödül almıştır. Gastone isimli filmin çekimleri sırasında çekilmiş bir fotoğraf, 1960.

Meraklısına

  • Alberto Sordi’nin Evi (IT: Casa Museo di Alberto Sordi), Adres: Via Druso 45, 00184 Roma. Küçük gruplar için rezervasyon alınarak hizmet veren bir müzedir. Sordi Vakfı’nın email adresine bir mail atılarak rezervasyon yapılabilir: [email protected] Telefon: +39 06 4288 0729 ve +39 06 7000884
  • Alberto Sordi, 1930 yılına kadar doğduğu evde yaşadı. Ev ne yazık ki yıkıldı ancak doğduğu sokağa bir tabela asıldı. Adres: Via san Cosimato 7, Trastevere, Roma.
  • Alberto Sordi, Verano Anıt Mezarlığı’nda ailesine ait şapelde yatmaktadır.
  • Ünlü aktörü yalnızca oyuncu olarak anmak haksızlık olur. Zira Sordi, besteci, şarkıcı, dublajcı, yönetmen ve senarist olarak da anılmaktadır.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

“Burada, tam karşıda, şimdi varolmayan 7 numaralı evde, 15 Haziran 1920 yılında, Alberto Sordi doğmuştu. “Her İtalyanın Hikayesi”ni unutulmaz bir şekilde canlandıran aktör… Artık her birimizin silinmez bir parçası..”

Sözlerini kendi yazdığı şarkıyı, Alberto Sordi seslendiriyor.

Bir yanıt yazın