MISS ITALIA Güzeli ve COVID-19

Lucia… utangaç gülüşü, sade güzelliğiyle Milano’nun en lezzetli kestane şekerlerini hazırlayan pastanesinde satış elemanı olarak çalıştığı yıllarda İtalya Güzellik Yarışması’na katılır ve 1947 yılında birinci seçilerek MISS ITALIA ünvanını alır.

“Yaşadığımız talihsizlikler içinde, kahır dolu çığlıklar atan ve ağlayan amcalarım, teyzelerim; akrabalarımdan farklı olarak hayata hep neşeyle baktım. Diğer insanlarla aynı olmak bana hep acı verdi. Hep farklı olmak istedim, işte bu yüzden şimdi maviyim.”

Lucia Bosé, MISS ITALIA 1947 güzeli, sinema sanatçısı.
Lucia Bosé (asıl adı Lucia Borloni), 1947 yılında MISS ITALIA seçildi. O yıldan itibaren sayısız sinema filminde oynadı.

1931 yılında doğan İtalya Güzeli, 24 yaşındayken bir boğa güreşçisi ile evlenir. Evlendikten sonra annesine bir telgraf gönderir: “evlendim”. Annesi, “gazetelerden aldım haberini, sen aklını mı kaçırdın?” cevabını verir.

Luis Miguel Dominguín ile sadece iki şahit önünde evlendim. Kalabalık düğünleri, vaftiz ve cenaze törenlerini hiç sevmem, gitmem de! … Onun karşısında kendimi Europa gibi hissetmiştim; Miguel, Zeus gibi boğa kılığına girmiş ve aklımı başımdan almıştı.”

Lucia Bosé, La Repubblica, 20 Ekim 2019

Frida Kahlo, Lucia için efsane bir sanatçıydı çünkü Frida güzelliğe ihtiyacı olmayan, o muhteşem, başına buyruk ve güçlü karakterini tek başına inşa edebilmişti. Lucia Bosé de ömrü boyunca mutlu oluşunu bağımsız karakterine borçluydu. Arkadaş ve akraba tavsiyelerine hiç uymadı ve kendi hayatını yönettiği için hep mesut yaşadı.

Yıllara meydan okuyan güzelliğiyle Lucia Bosé.

Michelangelo Antonioni, Federico Fellini gibi ünlü yönetmenlerle çalışan Lucia, ellinin üzerinde sinema filmi çekti. Boğa güreşçisi İspanyol kocasıyla evlendiğinde İspanya’ya yerleşti ve bir süre sinemaya ara verdi. Kocasının defalarca Lucia’yı aldatması neticesinde, o yıllarda bir kadının yapamayacağı şeyi yaptı; kocasını terketti!

Luis Miguel her İspanyol erkeği gibi maçoydu. Onunla bir aile kurmak istedim ama aldatmalarla dolu bir evliliği sürdüremezdim. O dönem ayrılmak veya boşanmak diye bir şey söz konusu olamazdı. Herkes ondan yanaydı. Eğer Miguel’i bırakırsam bütün kapıların yüzüme kapanacağını söyleyip durdular. Ben de “pencereleri de kapatın yüzüme” diye cevapladım. Miguel’e evlilik için nasıl “evet” demeyi bildiysem, “defol git” demesini de becerebildim!

Lucia Bosé, La Repubblica, 20 Ekim 2019
Lucia Bosé ve Martin Mystère.

Lucia, her filmini çok sevdi ama kendi oyunculuğunu hiç! Neden oyunculuk yaptığını kendine sorup durdu yaşamı boyunca. 16 yaşında, Galli Pastanesi’nde çalıştığı bir gün iki ünlü yönetmen Giorgio di Lullo ve Luchino Visconti pastanenin kapısından içeri girer. Kestane şekeri isterler ve Lucia kestane şekerlerini verirken Visconti “Sinematografik bir ruh taşıdığınızın farkında mısınız küçük hanım” der…

Lucia, Visconti’nin ünlü bir yönetmen olduğunu o zaman öğrenir. Visconti, Roma’ya döndüğünde meslektaşı Giuseppe De Santis’e Lucia’dan bahseder. Duru güzelliğiyle MISS ITALIA’da birinci seçildikten sonra De Santis’in Non c’è pace tra gli ulivi (TR: Zeytin Ağaçları Arasında Huzur Yok) isimli filminde başrol oynar ve gerisi gelir…

Lucia Bosé, MISS ITALIA güzeli, 1947.

Başarılı oyunculuğuyla ve cesaret dolu güzelliğiyle dolu sinema kariyeri boyunca hep solunum rahatsızlığıyla mücadele eder. 23 Mart 2020 yılında, İspanya’da COVID-19 yüzünden hayatını kaybeder.

Ziyaret Önerileri ve Meraklısına Notlar

  • Lucia Bosé‘nin MISS ITALIA seçilmeden önce çalıştığı pastane bugün Milano’da hala hizmet vermektedir. Özellikle kestane şekerlerinden tatmanızı öneririm. Pasticceria Galli – Adres 1: Via Victor Hugò, 2. Adres 2: Corso di Porta Romana, 2, Milano.
  • Galli Pastanesi’nin facebook ve instagram üzerindeki paylaşımlarını takip edebilirsiniz.
  • 1947 yılında MISS ITALIA yarışması STRESA’da gerçekleştirilmişti. Yaz tatili için ziyaret edilesi bir şehir.
  • Lucia Bosé, 1999 yapımı, Ferzan Özpetek filmi Harem Suare’de olgun yaşlarının güzelliğiyle göz kamaştırır. Filme ait kısa bir bölümü buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.
  • Zeus ve Europa’nın Hikayesi
  • Lucia Bosé, çizgi roman okumaya bayılıyordu.
  • Bu yazıda bazı bölümlerine yer verdiğimiz, 20 Ekim 2019 yılında, La Repubblica gazetesinde çıkan Lucia Bosé ile yapılan röportajın İtalyancasına buradan ulaşabilirsiniz.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

İspanyol Merdivenleri Meydanı’nda Üç Kız (IT: Le Ragazze di Piazza Spagna), 1952.
Lucia Bosé, Pasticceria Galli’de çalışırken.

Bir yanıt yazın