Evrensel Müzik Dehasına Elveda – Ennio Morricone

Besteci, müzisyen, orkestra şefi, aranjör Ennio Morricone geride unutulmaz müziklerini bırakıp, 6 Temmuz 2020 tarihinde sabaha karşı doksan bir yaşında aramızdan ayrıldı.

Şimdi susup Ennio Morricone’nin bize bıraktığı o muhteşem müzikleri dinleme zamanı.

Roma’da Santa Cecilia (okunuşu: Santa Çeçilya) Konservatuvarı’nda eğitim gördü; ustalıkla çaldığı enstruman, küçüklüğünden beri evde babasının elinde gördüğü ve her daim dinlediği trompetti. Beş yüzü aşkın dizi ve filmin yanı sıra operalara müzik yaptı. Müziklerini hazırladığı altmıştan fazla filme ödüller kazandırdı.

Henüz on sekiz yaşındayken yüzden fazla klasik bestesi vardı. Paul Anka, Chet Baker, Mina gibi ünlü müzisyen ve şarkıcılarla çalıştı. İtalyan kovboy filmlerinin (IT: Spaghetti Western) müziklerini yaparak ünlendi.

Sergio Leone’nin yönetmenliğini yaptığı, tüm zamanların en unutulmaz filmi “İyi, Kötü, Çirkin” (IT: Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo) müziği, 2011 yılında Venedik’in San Marco Meydanı’nda Ennio Morricone’nin yönetimindeki dev orkestra ile çalınıyor.

COVID-19, pandemi döneminde Huffington Post’a balkondan yaptığı açıklamalar, Ennio ile yapılan son röportaj oldu:

Bir çok kişi balkonlarda birlikte şarkı söylüyor, ellerinde bayraklar dalgalandırıyorlar. Bu sempatik ancak bana göre yersiz bir durum. Şüphesiz umursamazlık üzerimizdeki gerginliği atmak için işe yarar. Ancak bugünlerde çok yüksek oranlarda ölümler gerçekleşti. Bu matem dönemi biraz daha saygı ister… O insanların bu konu hakkında ne düşündüklerini merak ediyorum. Bana göre sadece kendilerini düşünüyorlar.

Ennio Morricone, Huffington Post

Siyah-beyaz Türk filmlerinde de sıklıkla kullanılan, kim bilir kaç aşığın romantik danslarına eşlik eden unutulmaz bir Ennio Morricone bestesi.

Yirmi sekiz yaşında evlenen Morricone üç erkek, bir kız çocuk sahibiydi. Pandemi sürecinde bir oğlu virüsle mücadele etmiş ve Morricone’yi derinden endişelendirmişti:

Eşim Maria ile birlikte evdeyiz. Hükümetin sokağa çıkma yasağıyla yapmak istediği izolasyonun, virüsün yayılımını önlemek için yeterli olacağına inanıyorum. Beste yapmıyorum, müzik dinlemiyorum; bence zamanı değil! Çocuklarımdan biri için endişeliydik ama şimdi daha iyi. Elbette herkes gibi korkuyorum ama hepimiz sakin olmalıyız. Bu sürecin bizi nereye götüreceğini bilmiyoruz…

Ennio Morricone, Huffington Post

Pulp Fiction (TR: Ucuz Roman), Reservoir Dogs (TR: Rezevuar Köpekleri) filmleriyle tanıdığımız Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği, sekizinci filmi The Hateful Eight‘e hazırladığı müziklerle, 2015 yılında pek çok ödülün yanı sıra 2016 yılında En İyi Film Müziği dalında Oscar kazandı. Seksen yedi yaşında, bir filme Oscar kazandıracak müzikler yaptı Ennio Morricone! O, hiç emekliye ayrılmadı, son zamanlarına kadar hep müzik notalarıyla iç içeydi.

Morricone’nin müziği bugüne kadar farklı nesilleri derinden etkiledi. Sinema filmlerinin müzikleriyle kazandığı ünün yanı sıra yetmiş milyondan fazla plak ve CD satışıyla en sevilen günümüz klasik müzik bestecisi oldu.

Once Upon a Time in America (TR: Bir Zamanlar Amerika) film müziği. Orkestrayı Ennio Morricone yönetiyor. Circo Massimo, Roma, 2012.

Meraklısına Notlar ve Ziyaret Önerileri

 • Ennio’nun ailesinin Roma’ya gelmeden önce yaşadığı kasaba, Roma’dan yaklaşık 125 kilometre uzaklıkta ve ziyaret edilmeye değer: Arpino.
 • Başarılı müzisyenleri yetiştiren Santa Cecilia Konservatuvarı, Adres: Via dei Greci, 18, 00187 Roma RM.
 • Maestro’nun Roma’da çocukluğunun geçtiği sokak, Via delle Fratte, Trastevere, Roma RM.
 • Ennio Morricone’nin yapıtlarına, biyografisine, sanatına dair hazırlanmış web sayfası.
 • Ünlü besteciye ait youtube kanalı.
 • Ennio Morricone, aslında sadece müzik notalarını kullanmakta usta değildi; satranç taşlarına da söz geçirmesini iyi bilirdi. Satrançla müzik arasındaki ilişkiyi enikonu anlattığı fikirleri The Paris Review üzerinde.
 • 2005 yılında keşfedilen bir asteroide 152188 Morricone ismi verildi.
 • U2’nun gitaristi The Edge, favori müzisyeninin Ennio Morricone olduğunu söyledi ve No Line on the Horizon albümlerindeki Magnificent isimli şarkısılarını Morricone’ye ithaf ettiler.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Ennio Morricone’ye U2’nun gitaristi The Edge tarafından ithaf edilen şarkı.

This Post Has 2 Comments

 1. Reşat

  Yine çok güzel ve açıklayıcı bir yazı. Yazıları çok koşa ve öz şekilde derleyerek okuması çok rahat ve keyifli hale getiriyorsunuz. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın