Melek Sesli Caffarelli

Kaprisli, kaba, egoist ve son derece despot karakterliydi Caffarelli (1710-1783). Hatta bir keresinde sahnede şarkı söylemekte olan kendi gibi hadım edilmiş genç bir şarkıcıyı seyircilerin gözleri önünde tartaklayıp dövmüş ve sahneden atmıştı.

Giovanni Battista Pergolesi’nin müziklerini, Pietro Metastasio’nun metnini yazdığı üç bölümlük Adriano Suriye’de (IT: Adriano in Siria) isimli müzikli dramda rol alan Caffarelli’nin Pier Leoni Ghezzi tarafından çizilmiş karikatürü.

Sesi, sadece Farinelli ile karşılaştırılabilir. Amerikalı yazar Anne Rice‘in deyimiyle:

“Göklere ulaşan güce sahip bir çığlık” onunkisi…

Mersin Tarsus’ta doğan Aziz Paolo‘nun “kadınlar kiliseye girdiklerinde sessiz olmalılar” dogmasını belki de yanlış yorumlayan bir papa yüzünden kabul eden Hıristiyanlık, 19. yüzyıla kadar kilise ayinlerinde kadınların ilahi söylemesini yasakladı.

Caffarelli’nin doğduğu kasaba Bitonto, Puglia.

O vakte kadar, “melek sesi”ne sahip olabilmek için, ergenlik döneminde hadım edilen erkekler sıkı bir müzik eğitiminden sonra kiliselerin, kral ve kraliçelerin şarkıcıları oldular. Caffarelli (Gaetano Majorano) de işte bu hadım edilmiş, çok iyi müzik eğitimi almış, fırtınalı ve tutku dolu ilişkiler yaşadığı evli kadınların kıskanç kocaları tarafından düelloya davet edilmiş ve 73 yaşına kadar yaşamış, tarihin hiç bir zaman unutmayacağı dünyaca ünlü ilk sopranolardan oldu.

310 yıl önce, bugünün tarihi 12 nisanda doğdu.

Videoda dinlediğiniz ses soprano Michael Maniaci’ye aittir.

Seyahat Önerilerimiz

  • Bitonto: Puglia’da Caffarelli’nin doğduğu “Zeytin Şehri”
  • Valle Tiyatrosu: Caffarelli’nin kadın kılığında çıktığı sahne Adres: Via del Teatro Valle, 21, 00186 Roma
  • Argentina Tiyatrosu: Karnaval zamanı ilk kez “başrol erkek oyuncu” (IT: primo uomo) olarak çıktığı sahne Adres: Largo di Torre Argentina, 52, 00186 Roma
  • San Bartolomeo Tiyatrosu: Ünlü besteci Pergolesi’nin “Adriano Suriye’de” müzikli dramında rol aldığı sahne. Adres: Via San Bartolomeo, 5, Napoli

Bir yanıt yazın