Soho Londra’da Bir İtalyan Müzisyen

9 Nisan 1863 yılında müzik aşığı bir berber babanın oğlu olarak İtalyan müzik tarihinin dahilerinden sayılan, kontrbas ve besteci Domenico Dragonetti, Venedik’te doğar.

Oberlin Konservatuvarı, Selch Koleksiyonuna ait Joseph Gear’in Dragonetti ile ilgili yazısı ve çizimi, 1815.

Küçük yaşlarda babasına ait gitar ve kontrbas müzik aletlerini çalmaya başlar. On iki yaşındayken Venedik’in en önemli kontrbasçısı Michele Berini himayesinde müzik eğitimine başlar. Berini, yalnızca on bir derstten sonra Dragonetti‘nin yeterli müzik bilgisine ulaştığına karar verir. on dört yaşında San Benedetto Tiyatrosu‘nun baş kontrbasçısı olur.

Dragonetti (sağdan ilk müzisyen)

On sekiz yaşından itibaren Treviso‘da, altı yıl önemli müzisyenlerle çalışır. Venedik’e döndüğünde önemli bir müzik festivali sırasında Napoli Prensesinin beğenisini kazanır. Vicenza‘da ünlü İtalyan besteci ve kontrbas sanatçısı Gasparo da Salò‘nun kontrbasını satın alır. Dragonetti bu kontrbas ile Beethoven‘ın piyanoyla eşlik ettiği eserlere eşlik eder. Yetmez, aynı kontrbası Rossini ile birlikte müzik yaparken de kullanır. Otuz yıldan fazla çalıştığı Londra’da dahi bu kontrbası çalar.

Dragonetti’nin Gasparo da Salò’dan satın alıp uzun yıllar kullandığı üç telli kontrbas. San Marco Bazilikası Müzesi, Venedik. 2019 Noel gecesi San Marco Bazilikası‘ndaki Noel Konseri’nde bu kontrbas yeniden çalınır.

Otuz yaşında King’s Theater‘da çalışmak üzere Londra’ya gider. Londra Filarmoni Orkestrası‘nın yönettiği kırk altı konserde çalar. Bir dönem Joseph Haydn ile Londra’da tanışır ve sıkı bir dostluk kurar. Haydn‘ın daveti üzerine Viyana‘ya iki kere gider. Beethoven ile aynı sahnede çalarlar ve Simon Sechter ile tanışma imkanı bulur.

Seksen üç yaşında, Londra’nın batı yakasında, Leicester Square‘da hayata veda eder. Müzik aletleri, antika eşya ve resimlere olan ilgisi sayesinde ardında geniş bir koleksiyon bırakır.

Seyahat Önerilerimiz

  • San Marco Bazilika Müzesi, Venedik
  • Rossini Sineması (Eski San Benedetto Tiyatrosu) Adres: Salizzada de la Chiesa o del Teatro San Marco 3997/a Venedik

Aheste Gezi Rehberi, Alternatif Bir İtalya yazılarımızla ilgili fikir, görüş ve tavsiyelerinizi bize buraya tıklayarak iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın