Pietro Canonica, Atatürk ve İzmir’in Kurtuluşu

Roma’da, Villa Borghese Parkı‘nın tam kalbinde, 17. yüzyıla ait Gallinaro binası 18. yüzyılda sur duvarları şeklinde beton bahçe duvarlarıyla sınırlandırılır. Torino’da doğan Pietro Canonica, 1927 yılından ölümüne kadar, turunç ağaçlarının ve güllerin çepeçevre sardığı bahçenin içindeki bu muhteşem binada yaşar.

Pietro Canonica (1869-1959) ressam, heykeltraş, besteci.

Heykel atölyesi, bestelerini ve resimlerini yarattığı evi, günümüzde ücretsiz olarak ziyarete açık bir müzeye dönüşmüştür. Pietro Canonica Müzesi’nde, Canonica’ya ait eserler yer almaktadır.

İclal Aydın Margariti, Nokta Atışı İtalya Önerileri serisine ait Pietro Canonica’nın Atatürk ile ilgili anılarını müzenin bahçesinde anlatıyor. Pietro Canonica, Atatürk’ün heykelini yapmak üzere 1926 yılında Ankara’ya gider ve günlerce, Atatürk’ün yüzünü, ifadelerini, tavırlarını çok yakından gözlemleme şansı bulur.

Ankara’da, Mustafa Kemal Atatürk beni lüksten uzak ama zevkli döşenmiş mütevazi evinin salonunda kabul etti. Dördüncü gün büst hazırdı. Kemal Paşa o kadar memnun kalmıştı ki, arkadaşlarına:

“Aynaya baktığımda büstümü görüyorum. Bitmesine üzüldüm. Canonica’yla iyi anlaşıyorduk” dedi.

Pietro Canonica

Roma’da, elimde harita sabahtan akşama kadar şehri didik didik ettiğim bir sabah, karşıma çıkan bu müzede beni nelerin beklediğini bilmeden içeri girdiğimde gözyaşlarımı tutamamıştım. Yüksek duvarlarla çevrili bahçesinde mol salkımlar, turunç ağaçları, pembe gülleriyle Roma’nın göbeğinde sakin ve yeşilliklerin içinde harika bir evdi bu müze!

Villa Borghese Parkı içindeki Pietro Canonica Müzesi Girişi, Roma.
Turunç ağaçları ve bakımlı bu bahçede, Pietro Canonica yaşamının son 32 yılı boyunca ayak izlerini bıraktı.

İzmir’de büyümüş biri olarak Roma’da bu müzede İzmir’in Kurtuluşu’na dair bir çalışmayı görünce bir süre donup kaldım. Canonica‘nın heykelleri içinde kendimi, memleketimin unutulmaz tarihini, ATAM‘ı buldum!

İzmir’in Kurtuluşu, Pietro Canonica Müzesi, 1932.
Devasa Mustafa Kemal Atatürk heykeli, Pietro Canonica Müzesi, Roma.
Kara Fatma ve halkım, Pietro Canonica Müzesi, Roma.

Bahar Rüyası isimli heykelin üzerindeki söz Canonica‘nın şiirsel karakterini ne de güzel anlatır:

Zihin, kalpteki arzuları düşler.

Pietro Canonica, İlkbahar Rüyası heykeli üzerindeki detay, 1898

Meraklısına

  • Roma’ya yolunuz düştüğünde, Villa Borghese Parkı içindeki Pietro Canonica Müzesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Zaman zaman farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapan müze, Canonica’nın sanat-sever ruhunu hala taze tutmaktadır.

Adres: Via Pietro Canonica, 2 Villa Borghese; Roma

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

  • Pietro Canonica Müzesi’ni internet üzerinde dolaşmanız da mümkün. Buraya tıklayarak müze içindeki online turunuza başlayabilirsiniz.
  • Pietro Canonica’nın yaşamına, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan eserlerine dair hazırlanmış yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Pietro Canonica Müzesi ve Villa Borghese’ye ait görüntülerle zenginleştirilmiş John Sokoloff’un “Esintiler” bestesi.
Pietro Canonica’nın 32 yıl boyunca yaşadığı evi, müzeye dönüştürüldü. Fotoğraf sanat tarihçi Annalisa Cignitti‘ye aittir.
Pietro Canonica Müzesi’nin giriş katından bahçeye bakış.

Bir yanıt yazın