Şeytanla Sözleşme Yapan Keman Virtüözü Paganini

Cenova Limanı’nda paketleme yapan müzik tutkunu bir babadan 238 yıl önce 27 Ekim 1782 yılında doğdu dünyanın en yetenekli keman virtüözü Niccolò Paganini. Küçük yaşlarda ilk müzik bilgilerini babasından önce mandolin sonrasında keman dersleri alarak edinir.

Paganini öylesine yetenekliydi ki, kemanı çalmazdı; kemanı konuştururdu: kemanıyla, duyduğu kuş ve hayvan seslerini, trompet, flüt, korno gibi müzik aletlerini taklit ederdi.

27 Ekim 1872’de Cenova’da doğan Niccolò Paganini‘nin şeytan tarafından ruhunun ele geçirildiğinden sözedilirdi.

Küçük yaşta geçirdiği akciğer rahatsızlığı onu tüm hayatı boyunca rahat bırakmadı. Durdurak bilmeyen öksürüklerine Avrupa’nın en iyi doktorları dahi çare bulamadı. Son zamanlarında öylesine şiddetli öksürüyordu ki, afono yani konuşamaz, ses çıkaramaz hale geldi. O döneminde ona tercümanlık yapan 15 yaşındaki oğlu Achille idi.

Paganini Tekrarlamaz!

1800’lü yılların ve tüm çağların gelmiş geçmiş en başarılı, en hızlı, en sıradışı virtüözüydü. Farklı ottavlara hızlı geçişleri pek çok kemancı için tekrarlanamaz zorluktaydı. Konserleri sonunda, seyircilerin kalp atışlarını hızlandıran bestelerinin finalini kemanının kopan telleri yüzünden genelde tek telle bitirirdi… Kemanını doğaçlama çalmayı seven bu çılgın virtüözün her konser sonrası parmak uçları yara-bere içinde kalırdı.

Böylesine zor besteleri çalabilmek için şeytanla sözleşme yaptığını sık sık dile getiren Paganini “Şeytanın Müzisyeni” olarak anılmaktaydı. O yıllarda keman, şeytanın enstrümanı olarak kabul edilmişti. Görünümündeki anormallik de onun şeytanın kemancısı olduğunu kanıtlar gibiydi: kolları çok uzun, elleri ve ayakları son derece orantısızdı. Kemanını çılgınca çalarken bedenini normal bir insanın sokamayacağı şekillerde büküyordu. Yüzü mat renkti; frengi tedavisinde kullanılan civa yüzünden tüm dişlerini kaybettiği için burnu ve çenesi öne çıkmış, ağzı diş protezini çıkarmış yaşlılar gibi içe kaçmıştı. Giyimi de tam bir şeytanı andırırdı: gerek sahnede gerek özel yaşamında hep siyah giyinirdi. Sahnede frağının içinde bir insandan ziyade sanki bir iskelet vardı, o derece zayıftı…

Paganini ölümünden birkaç gün önce oğlu Achille’ye yazdığı mektupta şu ifadeyi kullanmıştır:

Voglio che la mia musica sia suonata nelle generazioni future così da vivere per sempre!

“Müziğimin gelecek nesiller tarafından icra edilmesini, böylece ebediyen yaşamayı arzu ederim.”

Niccolò Paganini

Marfan Sendromu Nedir?

Paganini’nin böylesine zor eserleri çalabilmesindeki neden olarak öne sürülen rahatsızlıktır: vücuttaki bağ dokusunun otozomal dominant değişikliği nedeniyle kol, omurga, bacak, el gibi organların anormal şekilde uzaması olarak görülmektedir. Abraham Lincoln, Charles De Gaulle, Osama Bin Ladin’in bu sendromdan musdarip oldukları bilinmektedir.

Marfan Sendromu, sinir sistemini, akciğerleri, deri üzerinde de etkilerini gösterebilir.

Sol: 1819 yılında Fransız ressam Jean-Auguste-Dominique Ingres‘in Paganini’ye ait çizimi. Sağ: Marfan Sendromu’nun deforme ettiği el ve ayak görünümü.

Meraklısına

  • Paganinin anıt mezarı Parma’da ziyaret edilebilir. Adres: Villetta Mezarlığı, Viale della Villetta, 29, B, 43125 Parma
  • 27 Mayıs 1840 yılında Fransa’nın Nice şehrinde, senato başkanının evinde vefat eden Paganini öylesine değerli bir sanatçıydı ki, herkes gibi gömülmesine izin verilmedi. Bir kahraman gibi mumyalandı ve ilk yıllarda vefat ettiği evin şarap mahzeninde muhafaza edildi.
  • 1954 yılından bu yana, ekim ayında Cenova Carlo Felice Tiyatro’sunda Uluslararası Niccolò Paganini Keman Yarışması düzenlenir. 2002 yılından itibaren iki yılda bir yapılmaya başlanmıştır. Dünyada keman enstrümanı için düzenlenen en önemli yarışmadır ve Paganini Ödülü’ne sahip olmak bir prestijdir. Yarışmaya ait web sayfası için buraya tıklayınız.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

2013 yapımı, Bernard Rose’un yönettiği Şeytanın Kemancısı isimli filmde Paganini’yi David Garrett canlandırmıştı.
Parma’da bulunan Niccolò Paganini‘ye ait anıt mezar.

Bir yanıt yazın