Abruzzo’da Baş Tacı Olmaya Hazırlanın

İtalya’ya ilk seyahatini gerçekleştirdikten sonra tarih, sanat kokan bu güzel ülkeyi unutamayan yoktur! Bir çoğumuz yeniden döner Rönesans’ın beşiği bu topraklara. İtalya’dan uzak kaldığımızda, Arnavut kaldırımlı eski yollarında kilometrelerce yürüdükten sonra yorgunluğumuzu bir fincan espresso ile yatıştırmayı özleriz. İtalya’ya tutkuyla bağlı gizli seyyahlar için şimdi başka bir İtalya’yı keşfetme zamanı; Abruzzo Bölgesi!

Abruzzo’nun Penne kasabasında bir evin girişi.

Derin bir soluk alın ve Abruzzo’nun kucağına bırakın kendinizi. Burada, varoluşunuzun tadına varacaksınız. Abruzzo sizi, kalabalık, turistik şehirlerin yaptığı gibi yutmaz aksine sizi başının tacı eder…

Abruzzo Bölgesi’nde tam tamına 305 ortaçağ kasabası bulunmakta. Bu kasabalardan yirmisi “İtalya’nın En Güzel Kasabaları Listesi”nde.

Kalbim Abruzzo’da Kaldı…

Roma’daki Fiumicino Havaalanı’na indikten sonra, gelen yolcu kapısından çıkıp giriş kapılarının sağ tarafında bekleyen otobüslerden biri alternatif bir İtalya rotası olan Abruzzo’ya getirir sizi.

Abruzzo’ya ulaşımla ilgili detayları buraya tıklayarak görebilirsiniz. Roma’dan uzaklaştıkça etraf daha da yeşillenir ve Lazio bölgesi bittiğinde Avrupa’nın en yeşil bölgesi Abruzzo‘ya adım atarsınız.

Gran Sasso (Koca Taş) Dağı etekelerinde Küçük Tibet olarak bilinen Campo Imperatore.

TIME Dergisi’nin Seyahat ekinde İtalya’nın saklı kalmış cenneti Abruzzo Bölgesi ile ilgili “Toskana Yerine Abruzzo’ya Gidin” önerisi yapılmıştır. Yazıyı merak edenler buraya tıklayarak Toskana yerine Abruzzo’yu tercih etme gerekçelerini öğrenebilir.

2487 metre yüksekliğindeki Monte Velino zirvesine ulaşmak üzereyiz.

Otobüs dolusu turistin uğramadığı ortaçağ kasabalarını ziyaret ettiğinizde başka bir İtalya aklınızı çelecek. Abruzzo, İtalya tutkunuzu pekiştirmenin en mavi, en yeşil, en ekonomik, en keyifli alternatif rotasıdır.

Buraların güneşine, şarabına, trüfüne, güleryüzlü, misafirperver insanlarına, yağmuruna, rüzgarına, bozulmamış doğasına, tertemiz dağ havasına kapılmaya ne dersiniz?

Abruzzo’nun mavisi ayrı, yeşili ayrı hikayelerle doludur. Kulak veren kalbini kaptırır, aman dikkat… Otobüslere doluşmadan, kalabalık turist kafilelerinin gürültülerinden uzak, dingin bir İtalya’yi keşfetmenin zamanı gelmedi mi?

Bloğumuz üzerindeki tüm Abruzzo yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Roma’da yaşayan sevgili Ahmet Ebcim’in tadımlık Abruzzo videosunu izlemenizi öneriyoruz. Abruzzo seyahat planınızı hazırlarken bu bölgede neler yapabileceğinize dair listeyi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Profesyonel Dağ Rehberi eşliğinde Abruzzo’nun ortaçağ kasabalarını ve doğasını bizimle birlikte keşfedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın