Sicilya’da Eolie Adalar Turu

Eolie Adaları, aslında yedi adet adadan oluşuyor: Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi ve Panarea. Bunlardan en büyüğü ve nüfusu en fazla olanı Lipari Adası. Adaların tümü volkanik ve Tiren Denizi’nde konumlanmış. Eolie Adaları, biyosfer rezervi ve kültürel miras olarak 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne dahil edilmiştir.

İtalya ve Sicilya arasında, Tiren Denizi’nde dizili yedi adadan oluşan Eolie Adaları.

Geçtiğimiz ay adaşım Elif, eşi ve küçük kızıyla birlikte İtalya Yarımadası ile Sicilya arasındaki adalar topluluğu olan Eolie Adaları’nı ziyaret ettiler. İtalya’nın mavisine karışan bu volkanik doku, aslına bakarsanız yılda 600.000 turistin uğradığı popüler bir turizm destinasyonu. Ancak Türkler tarafından çok fazla bilinmediği, alışıldık klasik İtalya Turları’ndan çok farklı olduğu için alternatif bir İtalya güzergahı olarak 2 günlük Eolie Adalar Turu detaylarına Elif’in anlatımıyla bir göz atalım:

Sevgili adaşım Elif Erturan’ın Calabria’daki Mavi Yaşamı

Lipari- Vulcano- Panarea- Stromboli Tekne Turu

Hem Sicilya’dan hem İtalya’dan teknelerle adalara ulaşmak mümkündür. Biz 2 gece Lipari’de kaldık. Reggio di Calabria’da aracımızı limanın dışına kolayca ücretsiz parkettik ve 2 saatlik bir gemi yolculuğuyla adaya ulaştık.

 • Reggio di Calabria – Lipari Gemi Seyahati Gidiş-Geliş kişi başı fiyatı: 50€.
 • Hotel Villa Augustus (3*)‘ta 2 yetişkin ve 4,5 yaş çocuk için gecelik oda ücreti: 50 €.

Çeşitli günübirlik tekne turları var. Biz en uzun olan Lipari- Vulcano- Panarea- Stromboli turuna katıldık. Sabah 10:00 – Akşam 22:00 saatleri arası kişi başı 55€ ödedik; çocuk için ücret almadılar. Popolo Giallo şirketini tercih ettik ve çok organizelerdi, memnun kaldık.

Vulcano Adası, kaynayan çamur havuzlarıyla meşhur. Topraktan çıkan kükürtün kokusu buram buram çürük yumurta gibi kokuyor ve mideniz biraz kalkabiliyor. Biz 2,5 saatlik molada şemsiye ve şezlong kiraladık. Denizde takıldık:

 • Şemsiye ve Şezlong Kira Ücreti: 15€
Vulcano Çamur Havuzu. 10 sene önce geldiğimde burada insanlar çamura bulanıyorlardı. Sanırım Covid-19 tedbirleri sebebiyle kapatmışlar. Çürük yumurta kokusuna bulanmak isteyenler ileride girebilirler. Fotoğraf: Elif Erturan.
Venüs Havuzu; mitolojide tanrıça burada yıkanır arınırmış. Vulcano Adası. Fotoğraf: Elif Erturan.

Oradan Panarea’ya geçtik ki burası Capri gibi biraz jet sosyeteye hitap ediyor. Oteller, dükkanlar ve fiyatlar çok şık! Her yer tertemiz ve düzenli. Adanın açıklarında çok lüks yatlar demirlemişti.

Panarea Adası’ndaki evler ve sahili. Fotoğraflar Elif Erturan’a aittir.
Küçük Kaya Adacıkları arasından ileride Stromboli volkanı silüeti teknemizden görüyoruz. Fotoğraf: Elif Erturan.

Daha sonra Stromboli’ye gittik. Burası diğer adalara göre daha bakir. Sahilde şemsiye veya şezlong yok. Herkes gelip havluyu simsiyah volkanik taşların üstüne atıp sahilde takıldı. Güneş batmasına yakın gemilere binildi ve adanın diğer yüzünü görmek için yola çıkıldı. Stromboli, aktif bir yanardağ adası ve yaklaşık 10-15 dakikada bir lav püskürtüyor. Bu kadar uzun bir turu, sırf kızımız yanardağ görmek istiyor diye yaptık 🙂 Görünce çok mutlu oldu. Yeme içme adalarda bolca var. Biz 3 kişi ortalama 45 – 55€ arası ödedik.

Stromboli’nin teknemizden görünüşü, sahilindeki volkanik taşları ve siyah kumları. Fotoğraflar Elif Erturan’a aittir.

Tekne Turu Detayları

 • Teknemiz 2 kez suya atlamamız için mola verdi.
 • Adalarda kalma süresi:
  • Vulcano 2,5 saat,
  • Panarea 1,5 saat,
  • Stromboli 2,5 saat

Seyahat Önerileri

 • Ben 10 sene önce Tropea’dan günübirlik tur ile Stromboli- Vulcano- Lipari yapmıştım ve çok yorucu olmuştu. Adalarda 1-2 gece kalarak yapınca bu sefer daha eğlenceli geçti.
 • Güneş kremi ve şapkanızı unutmayın, bütün gün tekne, deniz iyi haşlanıyorsunuz.
 • Pane Cunzato (üzeri bol malzemelerle süslenmiş ekmek diye çevrilebilir) yemeden dönmeyin. En geleneksel olanı fırınlanmış ricotta, kuru domates, zeytin, yağda patlıcan turşusu, kapari ve fesleğenli olanı (yani vejeteryan versiyonu) çok lezzetliydi.
Pane Cunzato, Vulcano Adası’nda Malvasia Restaurant‘ın hazırladığı adalara has çok lezzetli, üzeri bol malzemelerle süslenmiş ekmek. Yaz aylarında, denize nazır en güzel öğle yemeği menüsü.

Bir cevap yazın