İtalya’nın En İyi Restoranları Abruzzo’da

Abruzzo mutfağını bilen bilir; bir restorana oturduğunuzda kocaman lezzetli porsiyonlarla karnınız doymadan kalkmazsınız. Üstelik masaya gelen hesap da İtalya’nın diğer bölgelerine nazaran oldukça ekonomiktir.

İtalya’ya sık seyahat edenler Gambero Rosso‘nun yemek rehberine aşinadır. Hatta İtalya’da bir restoranın kapısından içeri girerken zaman zaman Tripadvisor‘un, Michelin‘in ve Gambero Rosso‘nun etiketleri kapı üzerinde gözünüze çarpmış olabilir. İtalya’nın en iyi restoranları, her sene yenilenen Gambero Rosso’ya ait yemek rehberleri sayesinde güncellenir.

Abruzzo’da taze makarna yapımı (Fotoğrafın orijinali için lütfen buraya tıklayınız)

Gambero Rosso’nun hazırladığı “İtalya’nın En iyi Restoranları, 2019” (Guida Ristoranti d’Italia 2019) rehberinde yeralacak restoranlar geçtiğimiz yılın ekim ayında açıklandı.

Gianni Dezio, Abruzzo bölgesindeki Atri kasabasında 2014 yılında açtığı Tosto isimli restoranın genç şefi. İtalya’nın ulusal gazetesi Repubblica‘da, genç chef ve restoranı hakkında yayınlanan makaleye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Abruzzo, Gambero Rosso’nun İtalya’nın En İyi Restoranları, 2019 rehberinde isminden sözettirmeyi yine başardı. Hizmet, fiyat ve kalite açısından İtalya’nın en iyi ilk onbir restoranı arasında iki tanesi, Abruzzo bölgesinde yeralıyor.

İtalya’nın En iyi Restoranları – 2019

1.   Da Felice, Chiavari (Genova);

2.   Osteria Casa di Mare (San Domenico, Forlì;

3.   Mocajo, Guardistallo (Pisa);

4.   Almare, Fano (Pesaro-Urbino);

5.   Tosto, Atri (Teramo);

6.   La Bandiera, Civitella Casanova (Pescara);

7.   Pensando a Te, Baronissi (Salerno);

8.   SenzaTempo Osteria, Caggiano (Salerno);

9.   Il Foro dei Baroni, Puglianello (Benevento);

10. Biafora, San Giovanni in Fiore (Cosenza);

11. Locanda dei Buoni e dei Cattivi, (Cagliari).

Üç kuşağın aşkla çalıştığı La Bandiera isimli restoran, Abruzzo bölgesindeki Civitella Casanova kasabasında bulunuyor. Restoran chef’i Marcello Spadone ve restoranı hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yolunuz İtalya’ya düşerse bu liste aklınızda olsun. Alternatif bir İtalya tatil planı yapmayı planlıyorsanız Abruzzo bölgesine bekleriz. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bu özel bölgede deniz ürünlerine dair lezzetler de sizi bekliyor. Yörede avcılık yapıldığı için, yalnızca evlerde değil restoranlarda da hem av hem besi eti tüketimi oldukça yoğun.

Bizlerin çöp şiş olarak tanıdığı fast food ise İtalya’da yalnızca Abruzzo bölgesinde üretilmekte ve yenmekte. Geldiğinizde Abruzzo’nun çöp şişlerinden (IT: Arrosticini) tatmayı unutmayın.

Bizim çöp şişimiz, Abruzzolular’ın arrosticini‘si. Et yiyenler denemeli.

Bir yanıt yazın