İtalya’nın Gastronomi ve Turizm Cenneti

Slow Food, İtalya’da 1986 yılında, Carlo Petrini tarafından kurulmuş, İtalya ve tüm dünyada geleneksel mutfakları ve yerel tatları koruma hedefleriyle temellendirilmiş kültürel bir harekettir. Global tarımcılığa savaş açan, küçük üreticileri destekleyen kâr amacı gütmeyen bir yapılanmadır.

Guardiagrele Kasabası, Abruzzo

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Slow Food delegasyonu, Abruzzo’nun en güzel kasabalarından biri Guardiagrele‘de bir toplantı düzenledi.

Slow Food Neden Guardiagrele’yi Seçti?

Bu kasabanın ne özelliği vardı da buraya geldiler peki? Guardiagrele, 2015 yılında Avrupa Komisyonu tarafından Gastronomi ve Turizmin Cennet Şehri (IT: Città EDEN per Gastronomia e Turismo) ünvanını aldı. Üstelik söylemesi yazması kadar zor olan Guardiagrele kasabası İtalya’nın En Güzel Kasabaları (IT: I Borghi più Belli d’Italia) listesinde.

Guardiagrele şehir kapısı – Aziz Giovanni Kapısı (Porta San Giovanni)
Fotoğrafın orijinal linki için buraya tıklayınız.

2015 yılında Belçika’da “Gastronomi ve Turizmin Cennet- Şehri” ünvanını alan Abruzzo bölgesindeki bu güzel Orta Çağ kasabasında 2018 yılının kasım ayında Slow Food Delegasyonu turistik ve gastronomik bir tur için Guardiagrele’ye geldiler. Michelin yıldızlı restoranlarında ve günler öncesinden rezervasyon yaptırılması gereken pizzacılarında, bölgeye has lezzetleri ve uluslararası ödüllere sahip şaraplarından tattılar.

Şayet İtalya aşığı iseniz ve yolunuz Roma’ya düşerse, Orta İtalya’da, Adriyatik Denizi kıyısında uzanan Abruzzo’nun zengin mutfağıyla tanışmanızı öneririm. Bölgeye ait trüf mantarlı peynirler, özel soslu taze makarnalar, lezzetli et yemekleri ve Montepulciano D’Abruzzo üzümleriyle hazırlanmış şaraplar sizi bekliyor.

Gastronomi ve Turizmin Cennet- Şehri Guardiagrele‘ye geldiğinizde, Abruzzolular’ın misafirperverliğine ve mutfağına hayran kalacaksınız. Alternatif bir İtalya tatili planlamak ve size özel gastronomi turu yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Abruzzo’ya Roma’dan nasıl geleceğinize dair yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Abruzzo ile ilgili diğer yazılarımıza buradaki listeden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın