Ölümsüz Bir İtalyan Antonio del Pollaiolo

Floransa’da başlayan, Roma’da noktalanan başarı dolu bir yaşam ve dünyanın dört bir yanında her daim ölümsüz eserleriyle biz sanat severleri bekleyen bir İtalyan: Antonio del Pollaiolo henüz Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Raffaello doğmadan önce Floransa’da dünyaya geldi. Sanatına şekil veren ilham kaynağı, ressam, mimar, heykeltraş Donatello’nun eserleri oldu.

15. yüzyılda, Floransa’daki en önemli ve en ilgi gören atölye onunkisiydi. Atölyesinde yalnızca resim değil; altın işçiliğinin nadide örneklerini üretiyor; bronz üzerinde heykel sanatını konuşturuyor; bakıra en ince gravür çizgilerini nakşediyordu…

1471 – 1472 yıllarına ait “10 Çıplak Adamın Savaşı” (IT: Battaglia di dieci uomini nudi), bakır levha üzerine Antonio del Pollaiolo tarafından hazırlanmış bu gravürün bir örneği, Amerika Cleveland Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anatominin inceliklerini çok iyi biliyordu; “10 Çıplak Adamın Savaşı” (IT: Battaglia di dieci uomini nudi) isimli bakır üzerine işlediği gravürde bu detaylar nefes kesiciydi! Medici Ailesi’nden, bizim Kanuni Sultan Süleyman’ın “Muhteşem” sıfatıyla anılan Lorenzo di Piero de’ Medici tarafından en sevilen sanatçı oydu. Yeteneği ve ünü yüzünden yine onun gibi başarılı, sanatçı olan küçük kardeşi Piero, hep onun gölgesinde kaldı…

1475 yılına ait Herkül ve Su Yılanı tablosu, Floransa’daki Uffizi Sanat Galerisi’nde görülebilir. Bu sahne Herkül’ün on iki mücadelesinden biridir.

Meraklısına

  • Roma’nın yedi tepesinden biri olan Oppio Tepesi‘ndeki San Pietro in Vincoli Bazilikası‘nın kapısından girdiğinizde sol tarafta, beş yüzyıl önce hayatını kaybeden bu büyük ustanın mezar anıtıyla karşılaşırsınız!
  • Eserleri, Cleveland’da, New York’ta, Berlin’de, Paris’te, Vatikan’da, Floransa’da, Siena’da, Milano’da karşımıza çıkar!

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Ziyaret Önerileri

  • Uffizi Sanat Galerisi, Floransa
  • Bargello Müzesi (IT: Museo Nazionale del Bargello), Floransa
  • Poldi Pezzoli Müzesi (IT: Museo Poldi Pezzoli), Milano
  • San Pietro Bazilikası’nın Hazine Müzesi (IT: Museo del Tesoro di San Pietro), Vatikan
  • Azize Maria Assunta Kilisesi (IT: Chiesa di Santa Maria Assunta), Staggia Senese, Poggiponsi, Siena
Genç Kızın Profili (1470 – 1472), Poldi Pezzoli Müzesi, Milano.
Herkül ve Anteo (yaklaşık 1475) bronz heykel, Bargello Müzesi, Floransa

Bir yanıt yazın