Tanrının Kamçısı Atilla’nın Gözü Kulağı Hala İtalya’da

Koronavirüs nedeniyle 31 Ocak 2020 tarihinden itibaren ilan edilen olağanüstü halden bu yana, acil durum planı olarak İtalya hükümeti dönem dönem bir dizi kararname yayınladı. Her bir kararname, devlet televizyon kanallarında canlı olarak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte tarafından Başbakanlık Resmi Konutu ve Bakanlar Kurulu’nun bulunduğu Palazzo Chigi (türkçe okunuşu: palatzo kigi)’deki Galeriler Salonu’ndan halka duyuruldu.

İtalyan Başbakan Giuseppe Conte ve arkasında Raffaello’nun ünlü freskine ait kopya, Galeriler Salonu, Palazzo Chigi (Başbakanlık Resmi Konutu ve Bakanlar Kurulu), Roma.

Kararnamelere ilişkin detayları halka bir bir açıklayan başbakan Conte’nin oturduğu toplantı salonunun arka duvarında insanlık tarihinin dahi ressamı Raffaello‘ya ait bir freskin kopyası yer almaktadır. Halka canlı yayında aktarılan kararname detaylarını, başbakan Conte’nin yanı başındaki freskte resmedilmiş at üzerindeki Atilla, Atilla’nın yenilmez askerleri, Papa Büyük Leone ve ona eşlik eden korteji ile gökyüzünde elleri kılıçlı iki melek ve ekran başında biz kulak kabartarak pür dikkat dinleriz.

Raffaello Sanzio, Papa Büyük Leone ile Atilla’nın Karşılaşması, 1514. Ölçüler: 5.00 x 7.50 mt

Atilla ve Papa Büyük Leone’nin Karşılaşması Freski

Raffaello’nun resmettiği freskteki olay 452 yılında, aslında Po Nehri’nin sol tarafındaki son ırmak kolu olarak bilinen ve Garda Gölü’nden çıkan tek damar olan Mincio (Türkçe okunuşu minço) kıyılarında gerçekleşir.

Hun İmparatoru Atilla’nın İtalya’yı topraklarına katma arzusuyla yola çıktığı haberini alan Papa Büyük Leone, kortejiyle birlikte onu bu sevdadan vazgeçirmek üzere Vatikan’dan kuzeye, Atilla’nın ordusuna doğru harekete geçer. Tarih bize bu iki grubun Mincio nehri kıyısında, Mantova şehrine çok da uzak olmayan bir bölgede karşılaştığını söyler lakin Rönesans temsilcisi, Barok Stil’e karşı gelişen Manierizm Hareketi‘nin öncülerinden olan Raffaello aynı sahneyi Roma topraklarında gerçekleşmiş gibi resmeder.

Papa Büyük Leo ile Atilla’nın Karşılaşması isimli fresk. Papa’nın ve Atilla’nın isimleri İtalyanca yazıldığı şekilde kullanılmıştır.

Ünlü Fresk Nerede?

Papa Büyük Leone ile Atilla’nın Buluşması isimli bu dev freskin orijinali, Vatikan Müzesi’ndeki Eliodoro Salonu’nda, bir kopyası da İtalya Cumhuriyeti’ne ait Başbakanlık Resmi Konutu ve Bakanlar Kurulu binasındaki Galeriler Salonu’nda bulunmaktadır.

Atilla, Papa Büyük Leone’nin ricasını kırmaz; İtalya’yı Hun İmparatorluğu’na katmaktan vazgeçip geri döner. Geri dönmesine döner ama hala İtalya Cumhuriyeti’nin ülkeye dair aldığı ve halka canlı yayınlarda açıkladığı her kararın arkasında Tanrının Kamçısı ünvanlı Atilla’yı görürüz.

İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte, COVID-19 önlemlerine ilişkin yeni kararnameyi canlı yayında halka duyururken.

Raffaello’nun 500. Ölüm Yıldönümü

2020 yılı, Raffaello’nun 500. ölüm yıldönümü. Bu ihtişamlı freskle hatırladığımız Raffaello, öldüğünde mezarının Roma’daki Pantheon Tapınağı‘nda bulunmasını vasiyet etmiş ve sade mermer bir mezar içinde o tapınakta yatar.

2020 yılı boyunca Raffaello‘nun beş yüzüncü ölüm yıldönümü onuruna Pantheon’daki mezarı üzerinde kırmızı bir gül, eserlerinin ölümsüzlüğünü simgelercesine yıl boyunca taptaze duracaktır.

Manierizm Hareketi’nin öncüsü, ünlü İtalyan ressam Raffaello Sanzio’nun sade mezarına, 500. ölüm yıldönümü onuruna, 2020 yılı boyunca taze bir kırmızı gül konacaktır.

Meraklısına

Alternatif Bir İtalya’yı instagram, facebook ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Seyahat önerilerimizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Facebook üzerindeki İtalya Seyahat Fırsatları grubu, Alternatif Bir İtalya sayfasına ait, interaktif paylaşımların yapıldığı bir gruptur; bekleriz.

Ziyaret Önerimiz

  • Vatikan Müzesi, Eleonora Salonu’nda bulunan “Papa Büyük Leo ile Atilla’nın Karşılaşması” isimli fresk.

Bir yanıt yazın